Toplumsal cinsiyet uçurumunu kapatabilirsiniz!

Adil bir iş yaşamı için üç adım.

08.03.2017 - 14:17 | Alev Kaynak

Toplumsal cinsiyet uçurumunu kapatabilirsiniz!

Toplumsal cinsiyet farklarına dair en büyük eşitsizliklerden biri de istihdamın en önemli kalemlerinden biri olan ücret politikaları. Accenture tarafından yayınlanan güncel bir araştırmaya göre ücret eşitliği, gelişmiş pazarlarda 2044 yılında sağlanabilir görünüyor. Bu, şimdiye kadarki öngörülerin saptadığı 2080 yılına nazaran 36 yıl erken elde edilebilir bir durum gibi görünüyor. Yani, 2020 yılında mezun olacak genç kadınlar kariyerlerine çok daha adil koşullarda başlayabilir.

Bu eşitliğin sağlanabilmesi için, rapora göre, üç şeyin inşa edilmesi gerekiyor: dijital akışkanlık, kariyer stratejisi ve teknolojinin yaygınlaşması.

Dijital akışkanlık

Bağlantılı olmak, öğrenmek ve çalışmak için dijital teknolojilerin iş koşulması, sosyal medyanın network elde etmek için kullanılması gibi etmenler, daha fazla kadını istihdama taşıyacak. Bu bile tek başına 2030 yılına dek ücret eşitsizliğini yüzde 21 oranında düşürebilir.

Kariyer stratejileri

Farklı üniversite diplomaları ve kariyer yolları seçmek kadınların para kazanma güçlerini artırabilir. Araştırmaya göre, erkekler daha fazla kazandırma potansiyeli olan eğitim programlarını ve kariyerlerini ilerletmelerini sağlayacak yöntemleri kadınlardan daha çok tercih ediyorlar. Örneğin, erkek mezunların yüzde 53’ü yeni dijital yetkinlikler öğrenirken, kadınlar için bu oran yüzde 44’te kalıyor. Erkeklerin yüzde 51’i üst düzey pozisyonları hedeflerken, kadınların yalnızca 41’i bu amacı taşıyor. Kadınların kariyerlerinde çok daha proaktif olması, kendilerine mentor araması gerekiyor.

Teknolojinin yaygınlaşması

Kadınların teknolojik ve dijital yetkinliklerini artırmak da ücret eşitliği için atılması gereken önemli bir adım. STEM (Science, technology, engineering, mathematics – Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) temelli üniversite diplomaları, kadınların çok daha fazla kazandıran rollere ulaşmasını artırabilir ama bu roller için o kadar da zorunlu değiller. Kod yazımı ya da bilgisayar dersleri almak çok daha yararlı olabilir.

Ücret eşitsizliği yüzde 35 oranında azalabilir

Bu üç stratejiyi hayata geçirmek 2030 yılına dek ücret eşitsizliğini yüzde 35 oranında azaltabilir gibi görünüyor. Bu kadınların gelir karnesinde 4 trilyon dolarlık bir hacme tekabül ediyor.

Bugün gelişmiş ülkelerde bir erkeğin kazandığı 140 dolara karşılık, bir kadının kazandığı ücret 100 dolar seviyesinde kalıyor. Üstelik kadınların ücretsiz emeği çok daha yaygın bir durum. Bu uçurumlar, eğitim seviyesi, toplam çalışma süresi, iş modeli ve deneyim gibi faktörler devreye girdiğinde azalabiliyor. Ancak kadınların iş yaşamında toplumsal cinsiyet stereotipleriyle ve ayrımcılıkla baş etmek zorunda kalabildiğini de hatırlatmış olalım. Bu engellerin de demokratik bir iş yaşamının ve eşit bir ücret bölüşümünü geciktirdiğini biliyoruz.

Accenture raporuna göre, ayrıca, dijital akışkanlık, kariyer stratejileri ve teknolojinin yaygınlaşması başlıkları altında toplanan eylem haritasının inşa edilmesi durumunda, gelişmekte olan ülkeler de ücret eşitliğini 2066 yılı itibarıyla gerçekleştirebilir.

Kaynak: Money.cnn.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.