Serdar Erener’den reklamcılık kehanetleri

Tecrübeli reklamcıya göre modern reklamcılık yıllar içindeki gelişiminin ardından başa dönme noktasına yaklaşıyor.

08.03.2017 - 12:57 | MediaCat

Serdar Erener'den reklamcılık kehanetleri

YouTube tarafından markaların reklamlarının popülerlik oranlarına göre sıralanması sonucunda oluşturulan YouTube Ads Leaderboard listesinin Türkiye ayağında 2016 yılının en çok izlenen reklam filmlerinin açıklandığı 2016’nın Video Şampiyonları: YouTube Ads Leaderboard 2016 Ödül Töreni MediaCat & YouTube işbirliğinde bugün Salt Galata’da gerçekleştirildi.

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez’in açılış konuşmalarının ardından sahnede yerini alan Serdar Erener, reklamcılık kehanetleriyle izleyicilere ufuk açıcı dakikalar yaşattı.

“Bugün size bir kehanette bulunacağım” diye söze başlayan Erener, ikinci dünya savaşından sonra başlayan modern reklamcılığın yıllar içindeki gelişiminin ardından başa dönme noktasına yaklaştığını söyledi.

Erener, reklam engelleme uygulamalarının reklamcılığın her alanına etki edeceği yakın gelecekte, “reklam ajanslarından televizyon programcılarına dönüşebilenler yaşayacak” dedi.

Serdar Erener’in sunumunda değindiği kehanetler şöyle:

1.

İnsanlar ailece yaşadıkları ve akşamları (ailece) aynı televizyon ekranına baktıkları sürece, televizyon reklamı reklam engelleme engeline takılan internet yayın tekellerinden daha etkili olacak.

2.

Aileler, (ailece) internet TV’de hangi programı reklamsız seyretmek istediklerine karar vermeye başladıkça, reklam engelleme uygulamaları televizyon için de geçerli hale gelecek.

3.

İnsanları akşamları ailece televizyon seyrederken veya gün boyu cepten internete girerken reklamlarını göstermek için yakalayamayan markalar, tek çareyi insanların seyretmek isteyecekleri yayın yapmakta bulacaklar.

4.

İnternetteki yayın tekelleri (Google, Youtube, Facebook) bu yayıncılığın kendi mecralarında yapılması için savaş verecekler.

5.

Markalar, bu yayınları cazip yapabilmek için internet yayın tekelleriyle değil, tv kanalları için program üreten yetenekler ve şirketlerle işbirliğine gidecekler. Reklam ajanslarından, televizyon programcılarına dönüşebilenler yaşayacak.

6.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan modern reklamcılık, Procter & Gamble’ın Amerikan kadınıyla bağ kurmak için 1940’larda başlattığı televizyon dizilerinden 80 yıl sonra (“soap opera” denme nedeni P&G’nin sabuncu olmasıdır) alışverişçiyle gönül bağını kurmak için yine / yeniden yayıncılığa soyunacak. (Başladığımız yere döndük.)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.