MediaCat

Tokyo 2020’nin farkı madalyaları

2020 Yaz Olimpiyatlarının madalyaları e-atıklardan dönüştürülecek.

Tokyo 2020’nin farkı madalyaları

2016 Yaz Olimpiyatları henüz bitmişken gündem Tokyo’da gerçekleşecek 2020 Yaz Olimpiyatları’na kaydı. Ancak bu kez tartışmaların merkezinde sporun kendisinden ziyade onu ödüllendirmek için dağıtılan madalyalar yer alıyor.

Görünüşe göre, gelecek Olimpiyat Oyunlarının madalyaları Rio 2016’dakilere kıyasla daha çevre dostu olacak, zira, Japonya (2010 Kış Olimpiyatlarında olduğu gibi) etkinlikte dağıtılacak Altın, Gümüş ve Bronz Madalyaların tamamının elektronik atıklardan yapılacağını duyurdu.

Nikkei Asian Review’un verilerine göre Japonya’nın e-atıklarının içinde yüzde 16 oranında altın, yüzde 22 oranındaysa gümüş bulunuyor. Bu oranlar ise, 2020 yılının olimpik ve paralimpik ödüllerinin tamamında dağıtılacak tüm madalyaların elektronik atıklardan yapılmasının mümkün olacağı anlamına geliyor.

2012 yılında Olimpiyat Oyunları’nda 9,6 kilo altın; 1210 kilo gümüş ve 700 kilo bakır harcanmış. Japonların 2014 yılındaki atıklarından ise 143 kilo altın, 1566 kilo gümüş ve 1112 ton gümüş çıkarılmış. Bu durum, ülkenin birden çok olimpiyat madalyasına yetecek hammaddeye sahip olduğunu gösteriyor… ve en önemlisi, gelecek Olimpiyatların çok daha yeşil olacağını.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.