Timberland 2.2 milyar dolara ABD’li ‘giyim’ devine satıldı

Dünyanın en büyük ‘marka’ tekstil ürünleri şirketlerinden ABD’li VF Group, ünlü ayakkabı ve giyim markası Timberland’ı yaklaşık 2.2 milyar dolara satın alıyor.

14.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük ‘marka’ tekstil ürünleri şirketlerinden ABD’li VF Group, ünlü ayakkabı ve giyim markası Timberland’ı yaklaşık 2.2 milyar dolara satın alıyor.

Portföyünde Wrangler, Nautica, North Face, Vans, JanSport ve Eastpak gibi tanınmış birçok markalar bulunan VF’nin ABD’li Timberland’i satın almasının ayakkabı sektöründe son beş yılın en büyük satın alma işlemi olacağı belirtiliyor. VF, bu satın almayla birlikte gelirlerinin yarısını doğa sporları işlerinden elde edecek.

Timberland’e hisse başına 43 dolar teklif eden VF, satın alma işleminin yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanmasını hedefliyor. VF’nin tahminlerine göre, anlaşma şirketin bu yıl için öngördükleri kârına hisse başına 25 sent, gelirlerine de 700 milyon dolarlık katkı yapacak.

Krizde darbe aldı, hedef tutmadı

Timberland, bu yıl yaklaşık 1.6 milyar dolarlık satış hedefliyor. VF, Timberland’in gelirlerinin her yıl yüzde 10 artmasını hedefliyor.

SmartWool ve Earthkeepers markalarının da sahibi olan Timberland, adını 1970’li yıllarda su geçirmez botlarıyla duyurdu. Son ekonomik krizde darbe alan şirket, göreceli olarak toparlansa da, bu yıl ilk çeyrek hedeflerini tutturamadı. Analistler, VF’nin Timberland’i alarak masraflarını azaltacağı ve markanın konumunu güçlendireceği yorumunda bulunuyor.

Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.