Pepsi’nin yeni ürünü Pepsi Next

Pepsi dün şekeri ve kalorisi azaltılmış yeni ürünü Pepsi Next'i piyasaya çıkaracağını açıkladı.

14.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Pepsi dün şekeri ve kalorisi azaltılmış yeni ürünü Pepsi Next’i piyasaya çıkaracağını açıkladı.

Bu ürünle ilgili ilk dedikodular Nisan ayında yayılmaya başlamıştı ve o dönem Pepsi konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınmıştı. Dün PepsiCo CEO’su Massimo d’Amore yeni ürün çalışmalarının olduğunu doğruladı fakat ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında bilgi vermedi.

d’Amore ürünün Temmuz ayında iki pazarda test için tanıtılacağını duyurdu. PepsiCo’nun açıklamasına göre Pepsi Next  şeker ve kalori oranı yüzde 60 düşürülmüş orta-kalorili bir ürün olacak. Bu ürün sıfır şekerli cola içmek istemeyen ama çok fazla da şeker almak istemeyen tüketiciler için üretilmiş.

Beverage Digest’in verilerine göre A.B.D’de gazlı içecekler arasında Cola tüketimi 1995’te yüzde 65’ken bu oran bugün yüzde 55’e düştü. Pepsi Next, özellikle normal cola içmeyi  tercih eden fakat aldığı kaloriyi düşürmek için diet ürünlere yönelen ve bu ürünlerde aradığını bulamayan tüketicilerin, gazlı içecek pazarında başka ürünlere gitmesini engellemek ve onlara alternatif bir tat sunmak için yaratılmış.

d’Amore "Pepsi Next yeni nesil bir cola. Cola formulünü üretme biçimimiz 10, 20 yıl öncesinden çok farklı. Tatlandırma sistemimiz, içinde kullandığımız malzemeler farklılık gösteriyor ve çok daha iyi tadı olan bir ürün üretiyoruz" dedi.

Pepsi bu ürünün lansmanında azaltılmış kalori yerine ürünün "azaltılmış şeker" özelliğine odaklanıyor. Böylece Pepsi, Diet Pepsi ve Pepsi Max markalarının arasında yeni ürüne farklı bir pozisyon açılabiliyor. Bu Pepsi’nin üçüncü orta kalorili içecek deneyi.

Orta-kalorili ürünlerin finansal olarak dengesiz bir tarihi var. 1990’ların ortasında PepsiCo çok kısa ömürlü 70-kalorilik Pepsi XL’ı piyasaya sürmüştü. X tattaki mükemmelliği (excellent ), L ise yüzde 50 az kaloriyi (less) temsil ediyordu. 2004’te Pepsi yine 70 kalorilik Pepsi Edge’i tanıttı, Coca Cola da orta kalorili C2’yi. Pepsi Edge 2005’te, C2’de 2007’de raflardan kaldırıldı.

Bu başarısız deneyimlerin ardından yeni Pepsi Next’in nasıl lanse edileceği ve tüketiciler tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.