MediaCat

TikTok’a çocuk gizliliği ihlali cezası

Uygulama 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

TikTok’a çocuk gizliliği ihlali cezası

Geçtiğimiz günlerde 1 milyar indirilme barajını aşan ve reklam denemelerine başlayan video paylaşım uygulaması TikTok, çocuklara ait verileri izinsiz topladığı ve Çocukların Çevrimiçi Gizliliğinin Korunması Yasası’nı (COPPA) ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Söz konusu meblağ, çocuk mahremiyeti hususunda şu ana kadar verilmiş en büyük para cezası oldu.

FTC’nin ABD Adalet Bakanlığına gerçekleştirdiği başvuruda TikTok’un selefi Musical.ly uygulamasının COPPA’yı çiğnediği ve 13 yaş altı çocuklara ait bilgileri, ebeveynlerinin izni olmaksızın topladığı belirtilmişti.

TikTok cehpesinden gelen açıklamada, “Her ne kadar TikTok’u herkese açık bir yer olarak görsek de, küçük yaştaki kullanıcılar hakkındaki endişeleri anlıyoruz” ifadesine yer verilerek, FTC ile işbirliği ve varılan anlaşma kapsamında gerekli adımların atılacağı belirtildi.

TikTok, para cezasının yanı sıra 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenen tüm videoları kaldıracak ve yayınlanacak son güncellemeyle birlikte kullanıcıların doğum günlerini doğrulamalarını şart koşacak. Güncellemenin ardından 13 yaş altı kullanıcılar daha sınırlı bir TikTok deneyimi yaşayacak; diğer kullanıcıları takip edebilecek, içeriklerini beğenebilecek ama kendi içeriklerini paylaşamayacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.