TikTok algoritmasını değiştiriyor

TikTok, kullanıcılarına daha sağlıklı bir deneyim sunabilmek için algoritmasında değişikliğe gidiyor.

17.12.2021 - 13:02 | Simge Şenses

TikTok algoritmasını değiştiriyor

Tüm sosyal medya uygulamaları gibi TikTok’ta gezinmenin de bağımlılık yapıcı bir yanı olduğu şüphesiz. “Sizin İçin” arayüzünde sunulan kesintisiz içeriğin de bu durumu kolaylaştırdığı söylenemez.

Yeni güncellemesiyle algoritmasında büyük bir değişikliğe imza atacağını açıklayan TikTok, kullanıcıların feed’lerinde daha çeşitli içeriklerin görünmesine izin vereceğini, böylelikle onları tekrar eden temalara maruz kalmaktan veya sağlıksız konulara odaklanmaktan korumayı hedeflediğini bildirdi.

TikTok’un mevcut algoritması, aynı yaratıcıya ya da aynı sesli içeriğe sahip iki videoyu arka arkaya göstermekten halihazırda kaçınıyor. Öte yandan bir kullanıcının ilgi alanlarına uygun videoları ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde tanımladığı konusunda övülürken, diğer yandan da bireylere görmek istedikleri içerikler hakkında pek söz hakkı tanımaması sebebiyle eleştiriliyor. Şirket bu eleştirilere, TikTok’taki deneyimin yaratmak istedikleri gerçek çeşitli keşif deneyimine uymadığının farkında olduğunu kabul ederek yanıt veriyor.

Kullanıcıların belirli anahtar kelimeler ve etiketler ile paylaşılmış içerikleri sessize almasını sağlayacak bir yol üzerinde çalıştığını da belirten TikTok, böylelikle özsaygı sorunu yaşayan birinin güzellik gönderilerini veya bir veganın etle ilgili videoları feed’inden çıkarabilmesini de mümkün kılacak.

Kaynak: Design Taxi, The Independent

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.