MediaCat

Ticaret Bakanlığı’ndan yayını durdurulan Züber reklamına ilişkin açıklama

Ticaret Bakanlığı, hakkında yayın durdurma kararı alınan Züber reklamının ardındaki değerlendirme sürecine dair bilgilendirme yayınladı.

Ticaret Bakanlığı, Züber‘in “Gerçek Atıştırmalık” sloganlı reklamının Ülker‘in şikâyeti üzerine ceza almasının gündem olmasını takiben açıklama yaptı. Bakanlık, yaptığı açıklamada kendilerine iletilen her şikâyetin tarafsız bir şekilde değerlendirildiğinin altını çizdi.

Mevcut reklam yönetmeliklerine göre “Gerçek Atıştırmalık”, “Türkiye’nin Gerçek Atıştırmalığı” ve “Kendini Gerçeğiyle Ödüllendir” gibi sloganların Züber markalı gıda ürünleri için kullanımının yasalara aykırı olduğunun ifade edildiği açıklamada karar, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Kılavuzu’nun 35’inci maddesindeki “Gıdanın adını veya gıdanın bileşenlerini vurgulamak için ‘Gerçek/Hakiki’ vb. terimler kullanılamaz. ‘Hakiki bal’, ‘Gerçek meyve/meyveli’, ‘Hakiki Maraş Dondurması’ vb. ifadeler kullanılamaz” ifadelerine dayandırıldı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Gerçek atıştırmalık’ ifadesinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuz’un 35’inci maddesi hükmüne uygun olmadığı hususuna yer verilmiş ve Kanunla belirlenen idari yaptırım kararı Reklam Kurulu’nda oy birliğiyle alınmıştır. Söz konusu Kurul kararına ve Kurul tarafından verilen diğer kararlara ticaret.gov.tr/tuketici/ticari-reklamlar/reklam-kurulu-kararlari adresinden ulaşılabilmektedir.

Diğer taraftan, bazı sosyal medya hesapları tarafından yönlendirildiği görülen yorumlarda dile getirilen Kurul kararlarının objektif olmadığı ve taraflı karar alındığı hususu gerçeği yansıtmamaktadır. Anılan reklamda, reklam verenin savunucusu konumunda olduğu açıkça anlaşılan ve geçmişte ticari iş ilişkisi bulunan hesap sahibi kişi tarafından bugüne kadar Bakanlığımıza çok sayıda başvuru yapılmış ve birçoğuna ilişkin yaptırım uygulanmıştır. Ancak, bu hesap veya kişinin Reklam Kurulu tarafından haberdar edilmesine rağmen başvurularının sonucunu tüketicilerimiz ile aynı şekilde paylaşmadığı, bazı kararları tüketicileri yanlış yönlendirecek şekilde çarpıtarak paylaştığı görülmektedir.

Ayrıca, söz konusu yorumlarda lehine karar verildiği iddia edilen firmayla ilgili olarak geçmişte Reklam Kurulu tarafından onlarca aleyhte karar alınmış ve idari para cezaları da dahil gerekli idari yaptırımlar uygulanmıştır. Bu gerçek de Reklam Kurulu kararlarının adil ve objektif olduğunu açıkça göstermektedir.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.