MediaCat

Vimeo’dan yapay zekâ kullanımında yeni adım

Yapay zekâ kullanılarak oluşturulan gerçekçi videolarda özel içerik etiketi kullanılması gerekecek.

Video paylaşım platformu Vimeo, yapay zekâ kullanılarak oluşturulan içeriklerin etiketlenmesine yönelik yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Buna göre, gerçekçi bir içeriğin yapay zekâyla oluşturulması durumunda bu bilginin izleyicilerle etiket yoluyla paylaşılması gerekecek.

CEO Philip Moyer, platformun hizmet şartları ve topluluk kurallarında konuya ilişkin yapılan değişiklikleri bir blog paylaşımıyla duyurdu. Algoritmaların ve üretken yapay zekânın hikâye anlatıcılığını geliştirmek adına fırsatlar sunduğunu ancak özgünlük konusunda endişeleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Moyer, içerik üreticilerini şeffaflık ve güvenle kutlayan ve koruyan bir platform olma arzularını vurgulayarak hem içerik üreticilerini hem izleyicileri korumak adına harekete geçtiklerini belirtti.

Vimeo’nun yeni adımı, yapay zekâ tarafından üretilen, sentetik olarak yaratılan ya da manipüle edilen videoların gerçek kişi, yer ya da olaylarla karıştırılmamasına yönelik. Animasyon, belirgin görsel efektler ya da küçük prodüksiyon yardımı için yapay zekâ kullanılan içerikler gibi gerçek dışı olduğu bariz olan içeriklerde yapay zekâ kullanıldığının belirtilmesi gerekmiyor. Örneğin bir ünlüyü gerçekte yapmadığı bir şeyi yaparken, bir olay ya da yerin değiştirilmiş görüntülerini gösteren videolarda yapay zekâ içerik etiketinin bulunması gerekecek. Söz konusu etiket, platformun yapay zekâ araçlarını kullanan videolarda da görünecek.

Platformda videoların altında içerik üreticilerinin yapay zekâ kullanımını gönüllü olarak açıkladıklarını gösteren bir etiket görünüyor. İçerik üreticileri video yükledikleri ya da düzenledikleri sırada yapay zekâ tarafından oluşturulan içerik için onay kutusunu seçebiliyor; ses, görüntü ya da her ikisinde yapay zekâ kullanılıp kullanılmadığını belirtebiliyor.

Vimeo, yapay zekâ tarafından üretilen içerikleri güvenilir şekilde tespit ederek otomatik etiketleme yapacak bir sistem geliştirmeyi de hedefliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.