TGS’den Anadolu Ajansı’na suçlamalar

Türkiye Gazeteciler Sendikası ile AA'nın yeni yönetimi karşı karşıya...

23.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye Gazeteciler Sendikası ile AA’nın yeni yönetimi karşı karşıya…

Anadolu Ajansı’nda taşlar yerinden oynarken, Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan sert bir açıklama geldi. Sendika açıklamasında, AA’da bir çok kişinin emekliliğe zorlandığı ve çalışanlara baskı yapıldığı iddia edildi.

Sendika, AA yönetiminin çalışanlar üzerinde baskı, tehdit, taciz, çalışma saatlerinin değiştirilmesi, haftalık izinlerin bire indirilmesi, emekliliğe zorlama, görevden alma, istek dışı atamalar, gereksiz yere sözlü ve yazılı savunma alınması ve uyarı cezaları verilmesi gibi uygulamalarla çalışanların geleceğe yönelik endişe ve kaygılarını artırdığını, işyeri barışını yok ettiğini açıkladı.

’70 ÇALIŞAN EMEKLİLİĞE ZORLANDI’

Sendikanın açıklamasına göre bu yıl 30 Haziran itibarıyla Anadolu Ajansı’ndan 15 kişi emekli olmuşken, son bir hafta içerisinde 70 dolayında çalışan kendi iradeleri dışında emekliliğe zorlandı.

Sendika’nın iddiaları şöyle:

  • Kuruma yıllarca verdikleri hizmetler ayaklar altına alınan çalışanlardan, emeklilik dilekçelerini verdikten sonra derhal kalan yıllık izinlerini kullanmaları ya da idari izinli sayılarak işyerlerini terk etmeleri istendi.
  • Anadolu Ajansı yöneticileri, servislerinden ya da evlerinden çağırdıkları çalışanlarla tek tek görüşerek, emekliliğe zorlamakla kalmadılar, haber sistemine giriş şifrelerini de iptal ederek, henüz işyerleriyle ilişikleri dahi kesilmeden bu kişileri yok saydılar.
  • Anadolu Ajansı’nın, yeni yönetimi; emekliliğine henüz hak kazanmamış 52 çalışanın görev yerlerini değiştirdi.
  • AA’nın yeni yönetimi, işyerinde tasfiyeden başka bir anlam ifade etmeyen bu kötü niyetli tasarruflarını hayata geçirirken, ortaya çıkan boşluğu, geride kalan personeli -herhangi bir fazla mesai ücreti ödemeden- daha çok çalıştırmakla doldurmaya kalkıştı.
  • AA yönetimi, tüm personelin işe geliş saatlerinin sabah 08.00’e çekilmesini, ayrıca haftalık izinlerin bir güne indirilmesini istedi.
  • Toplu İş Sözleşmesi’ne ve yasalara aykırı olarak, taşıt servisi ile stajyer gazetecilerin "taşeron" şirketlere devredileceğine dair niyetlerin bulunduğu duyumları da alınmaktadır.

ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAMA VAR

Anadolu Ajansı ile TGS arasındaki ipler yaşanan bu gelişmelerden sonra hayli gerilmiş durumda. Sendika açıklamasında "işyerlerinde çalışan Üyelerimizin yasal ve sendikal haklarının ihlal edilmesiyle ilgili olarak gerekli yasal girişimlerin başlatılması artık kaçınılmazdır" denildi.

AA yönetiminin sendika ile diyalog yolunun kapatıldığı bildirilen açıklamada, "24 Ağustos Çarşamba günü saat 12.00’de AA Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapılacağı" duyuruldu.

Haberturk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.