MediaCat

TEV’den öğrencilerin barınma krizine dikkat çeken proje

TEV, büyükşehirlerdeki üniversite öğrencilerinin yüksek barınma maliyetleri sebebiyle yaşadığı mağduriyete Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar’daki enstalasyon çalışmalarıyla dikkat çekti.

57 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışmalarını sürdüren Türk Eğitim Vakfı (TEV), ajansı Happy People Project ile birlikte üniversite öğrencilerinin büyükşehirlerdeki barınma maliyetlerine dikkat çekmek amacıyla “Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” projesini hayata geçirdi. Proje, metropollerde eğitim gören üniversite öğrencilerinin yüzleştiği barınma krizine vurgu yaparken, toplumun bu konudaki duyarlılığını artırmayı ve burs fonları ile yurt projelerine destek toplamayı amaçlıyor.

Proje kapsamında, üniversite öğrencilerinin bütçesinin metropollerde bir evin ancak birkaç metrekarelik kısmını karşılayabildiğini anlatan sembolik enstalasyonlar tasarlandı ve 8 Haziran Cumartesi günü İstanbul’un en yoğun bölgelerinden Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar’da sergilendi. Küçük bir katkının bile öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak ve onlara daha aydınlık bir gelecek sunmak adına büyük bir adım olabileceğini vurgulayan vakıf, destek olmak isteyen herkesi tev.org.tr üzerinden bağış yapmaya davet etti.

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, projeye ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünyanın her yerindeki metropoller, öğrencilerin barınması için zor kentler. İstanbul başta olmak üzere bizim ülkemizde de büyük şehirlerde öğrencilerimiz zorluklarla karşılaşıyor. Yeni yurt yapımlarına hız verilmesine rağmen mevcut yurt kapasiteleri artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, eğitim hayatlarının önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Hem akademik başarısı hem de psikolojisi olumsuz etkilenen pek çok üniversite öğrencisi, dünyanın en güzel kentlerinden olan büyükşehirlerimizde, ülkemizin en başarılı üniversitelerini kazanmış olsa bile söz konusu zorluklar nedeniyle okuluna devam edemiyor.”

Gücüm Bu Kadarına Yetiyor projesi ile bu soruna dikkat çekmek ve toplumun her kesimini bu konuda duyarlılığa davet etmek istediklerini belirten Taşkın, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite sınavı dönemindeyiz. Yüzbinlerce genç hayallerine yürüyecek. O sırada akıllarında barınma sorunu olmasın, sadece eğitimlerine odaklanabilsinler istiyoruz. Vatandaşlarımızın destekleriyle sunduğumuz burs ve yurt imkânlarının gençlerimizin eğitim hayatlarına büyük ölçüde katkıda bulunacağına inanıyoruz. İzmir, Trabzon ve Ankara’da faaliyet gösteren kız öğrenci yurtlarımızın yanı sıra; Ankara Yenimahalle ve İzmir’de iki yeni kız öğrenci yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Yakın zamanda temellerini atacağımız bir diğer yurdumuz da Bursa’da olacak. TEV girişimiyle faaliyet gösteren öğrenci yurtlarının sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için çok daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Tüm eğitim dostlarının desteklerini bekliyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.