Televizyon programlarının sosyal medyadaki gücü

Nisan ayında ortalama en çok konuşulan programlar sırasıyla Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl, Survivor, Behzat Ç. ve Suskunlar oldu.

21.05.2012 - 00:00 | MediaCat

SMG Connected’in haberine göre, Nisan ayında ECHO* gücü (aktif kullanıcı oranına göre sosyal medyada yayılma gücü) en yüksek ilk 5 program Behzat Ç., Suskunlar, Beyaz Show,  Kuzey Güney ve Acayip Hikayeler oldu.

Mart ayına göre ECHO gücü artış gösteren programlar, Behzat Ç., Suskunlar ve Kuzey Güney. Düşüş gösteren programlar ise Beyaz Show, Yalan Dünya, Adını Feriha Koydum ve Türk’ün Uzay’la İmtihanı.

Nisan’da ECHO listesine 5 numaradan giren Acaip Hikayeler, ilk haftasında çok yüksek bir ECHO gücü elde etti ancak 2. bölüm itibariyle sosyal medyadaki etkisi yarıya indi.

Nisan ayında ortalama en çok konuşulan programlar ise sırasıyla Kuzey Güney, Muhteşem Yüzyıl, Survivor, Behzat Ç. ve Suskunlar oldu.

*Starcom MediaVest Group Türkiye tarafından geliştirilen ECHO modeli, bir TV programının sosyal medyadaki konuşulma sayısı (SOCIAL MEDIA MENTIONS), programın yayılma gücü (ECHO POWER), sosyal medya vasıtasıyla edinilen ek kontakt sayısı (ECHO IMPACT), olumlu etkileşim düzeyi (POSITIVE ENGAGEMENT) gibi faktörleri içermekte ve aktif izleyici açısından en değerli programları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Not: ECHO Modeli, ATV, Fox TV, Kanal D, Show TV ve Star TV kanallarında prime-time zaman diliminde yayınlanan programları içermektedir.