Super Bowl gecesinde markaların Twitter yarışı

Geceye damga vuran olay J.C. Penney'nin 'sarhoşluk'la itham edildiği tweet'i oldu.

03.02.2014 - 16:44 | Tuğba Özögretmen

Super Bowl gecesine damga vuran olay J.C. Penney'nin 'sarhoşluk'la itham edildiği tweet'i oldu.

Dün gece ABD televizyonlarında fırtına estiren ve The Seattle Seahawks‘ın Denver Broncos‘u 43-8 gibi uzun zamandır görülmemiş bir farkla yenilgiye uğrattığı Super Bowl 2014, markaların Twitter‘da ‘eş zamanlı pazarlama’ hamlelerine tanıklık etti. Geçtiğimiz yıl Oreo’nun elektirik kesintisini fırsat bilerek rakiplerine örnek olduğu Twitter atağından ders çıkarılmış olacak ki, aralarında Snickers, Pizza Hut, Coors Light, TGI Fridays ve Adobe Marketing Cloud gibi markaların yer aldığı isimler Super Bowl tweet’lerini ardı ardına sıraladı. Ancak ABD’li giyim markası J.C.Penney, Twitter’da dalga malzemesi olmaktan kurtulamadı.

J.C. Penney geceye, İngilizceden hallice bir dilde yazdığı, “Who kkmew theis was ghiong tob e a baweball ghamle” tweet’i ile damgasını vurdu. Markanın tweet’i, Al Jazeera Amerika editörlerinden Jared Keller tarafından anında tepki aldı: “Evine dön J.C., sarhoşsun sen.” Benzer şekilde Coors Light, J.C. Penney’e, “Coors Light’ın futbola çok iyi eşlik ettiğini biliyoruz ama lütfen biraz dikkatli tweet atın” şeklinde ‘sarhoşluk’ iması ile cevap verdi. Giyim devinin yanıtı ise elbette gecikmedi: “Oops… Harfler için kusura bakmayın. Eldivenle yazıyorduk. Havanın daha soğuk olması gerekmiyor muydu? Oyunun tadını çıkarın!”

Nestle Butterfinger, Oreo’nun geçtiğimiz yılki tweet’ine olan benzerliğiyle dikkat çeken paylaşımıyla oyun öncesinde Twitter’daki yerini aldı.

Tide ise gecenin en farklı stratejilerinden birine imza attı. Markanın PR ajansı Devries Global, maçtan birkaç saat önce muhabirlere, diğer markaların Super Bowl reklamlarıyla ilgili Vine‘lar paylaşacaklarını bildiren bir mail gönderdi. Maç esnasında Tide, totalde 20 markanın reklamını konu olan paylaşımlarda bulundu.

Elbette diğer markalara sataşan tek isim Tide değildi. SodaStream GoDaddy ile, Jaguar Maserati ile ve Verizon Doritos ile atışan tweet’leriyle son dönemin Twitter modasına ayak uydurdu.

BuzzFeed‘in, NFL efsanesi Joe Namath’ın kürklü fotoğrafını bir maymuna benzettiği paylaşımı ise dikkat çeken tweet’ler arasında yerini aldı.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.