Steve Jobs’un 30 yıllık faresi gün yüzüne çıktı

1983 yılında gömülen ve 2000'de çıkarılması hedeflenen zaman kapsülü bulundu.

24.09.2013 - 10:16 | Ali Kuru

1983 yılında gömülen ve 2000'de çıkarılması hedeflenen zaman kapsülü bulundu.

Colorado, ABD’de 1983 yılında düzenlenen Uluslararası Tasarım Konferansı‘nın katılımcıları, konferansın sonunda bir zaman kapsülü oluşturmaya karar verdiler. Design Taxi’nin haberine göre, konferansa bir sunumla katılan Steve Jobs‘un da Lisa faresi ile katkıda bulunduğu kapsül sonradan ‘Steve Jobs’un Kapsülü’ olarak anılmaya başlandı.

Haberde, 2000 yılında kazılarak çıkarılması hedeflenen kapsülün gömülü olduğu alanın yıllar içinde çevre düzenlemesine tabi tutulması nedeniyle yerinin tespit edilemediği ifade ediliyor. O dönem bulunamayan kapsül, National Geographic için hazırlanan ‘Diggers’ isimli programın geçtiğimiz Perşembe günü yürütülen çekimleri sırasında yeryüzüne çıkarıldı.

Steve Jobs'un 30 yıllık faresi gün yüzüne çıktı

Kapsül’den, Steve Jobs’un faresi ile birlikte aralarında bir Kodak Instamatic fotoğraf makinesi, konferans görüntülerinin VHS kasetleri, bir çevirmeli telefon ve altılı bir bira paketi çıkmış. Programın yapımcıları arkeologlar, ortada deneyecek uyumlu bir bilgisayar olmadığı için Jobs’un faresinin çalışıp çalışmadığının henüz bilinmediğini söylüyor.

Steve Jobs'un 30 yıllık faresi gün yüzüne çıktı

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.