Sagmeister efsanesi İstanbul’da!

Tasarım dünyasının rockstar'ı Stefan Sagmeister Brand Week Istanbul'daydı.

09.11.2017 - 13:11 | Tuğba Özögretmen

Sagmeister efsanesi İstanbul'da!

Brand Week Istanbul’da Legends of Entertainment gününün en heyecan verici isimlerinden biri Stefan Sagmeister’dı. “Güzellik” kavramını tarihi, mimari ve toplumsal referanslarla ele alan Sagmeister, güzellik ve fonksiyonellik arasındaki çıkmazları konu aldı.

Sagmeister’a göre güzelliği ele alırken akıllardaki asıl soru, tasarımı sevginizi katarak mı yaptığınız yoksa umursamayarak mı yaptığınız üzerine olmalı. Çünkü bu mesele en temelde ne basitlik ve karmaşıklığı ne de minimalizm ve maksimalizmi karşı karşıya getiren sorular.

Sagmeister efsanesi İstanbul'da!

Sagmeister sunumunda güzelliğin neden önemli olduğunu, tarihi niteliği, güzelliğe yönelik ortak bir kanı oluşturabilmenin mümkünlüğü, ruh halini etkileyen özelliği ve akıl sağlığının yitirildiği durumlarda bile fark edilişiyle açıkladı.

Efsane tasarımcının vurguladığı enteresan noktalardan biri, kullanıcılar arasında yaptığı bir testle oldu. Salonun en güzel ve en çirkin bulduğu rengi ve şekli belirleyen Sagmeister, ortaya çıkan tabloda “kahverengi dikdörtgen”in en çirkin bulunan ortak bir nokta olduğunu ortaya koydu. Ve enteresan bir şekilde bu, uluslararası anlamda mimaride en fazla karşımıza çıkan bina tasarımlardan biri.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.