MediaCat

Sosyal medyada haftanın en çok konuşulan markaları

Ekim’in ilk haftasında sosyal medya gündemini belirleyenler karşınızda.

Sosyal medyada haftanın en çok konuşulan markaları

Sosyal medya araştırma şirketi Somera’nın ülke gündemini meşgul eden gelişmeleri, markalar ve celebrity-influencer dünyasının sosyal medyadaki yansımalarını derlediği Trend Analizi, 1-8 Ekim sonuçlarıyla karşınızda.

Ayın ilk haftasında sosyal medyayı en çok meşgul eden konu, düzenlenen etkinliklere ilişkin paylaşımların öne çıktığı “Din Görevlileri Haftası”ydı. Bununla birlikte anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamaları ile ilgili olarak Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kampüs içerisindeki protesto eyleminde yaşanan olaylar ve üniversite çevresinin 1. derece sit alanı statüsünün değiştirilmesinin iddia edildiği haberlerin etkisiyle Boğaziçi Üniversitesi, sosyal medya gündeminden hatırı sayılır pay elde eden başlıklar arasında yer aldı.

Bu gelişmeleri takiben Fenerbahçe’nin Kasımpaşa karşılaşmasındaki galibiyeti sonrasında gerçekleştirdiği açıklamaların etkisiyle Ali Koç ve WhatsApp, Instagram ve Facebook’ta dünya genelinde saatler süren bir erişim sorunu yaşanmasının etkisiyle WhatsApp, Türkiye sosyal medya gündeminde kendine yer buldu. İstanbul Büyükada’daki Şehir Hatları Vapur İskelesi’nde bulunan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tahliye edilmek istenmesi ancak kararın mahkeme tarafından iptal edilmesi ise haftanın öne çıkan gündem maddelerinden bir diğeriydi.

Koronavirüs paylaşımları özelindeyse #Covid-19 konuşulmaya devam ederken #AcilOnlineEğitim ve #OnlineEğitimÖğrencininHakkı haftanın öne çıkan etiketleri oldu.

1-8 Ekim tarihleri arasında sosyal medyada en çok konuşulan markalar şöyleydi:

Sektörlere göre sosyal medyada en çok konuşulan markalar

Finans: Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank
Gıda: Redbull, Çaykur, Ülker
Perakende: A101, BİM, Migros, ŞOK
Ev Temizlik: Koroplast, Marc Türkiye, Selpak
Kişisel Bakım: Pantene, Yves Rocher Türkiye, Avon
E-ticaret: Yemeksepeti, Trendyol, Hepsiburada
Yardım Dernekleri: Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), TEMA Vakfı
Basın Yayın: Cumhuriyet gazetesi, Sözcü gazetesi
Dijital Platformlar: BluTV, Netflix
Otomotiv: Volkswagen, Honda, Mercedes-Benz
Kargo Hizmetleri: PTT Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo
İletişim: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell
Tekstil: LC Waikiki, ZARA, Mavi
Sigorta: HDI Sigorta, AXA Sigorta, Allianz Sigorta

Sektörlerden kısa kısa

  • Finans sektöründe Akbank’ın Serenay Sarıkaya ile olan işbirliğini takiben yayınlanan reklam filmi ileti hacmindeki yükselişin sebebi oldu. Markanın #HaydiŞimdiAkbank etiketiyle yayınladığı reklam filmi, sektörün en çok etkileşim alan iletisi oldu. Denizbank’ın, EuroLeague Global Sponsoru olduğunu duyurduğu iletisi ise en yüksek etkileşim alan ikinci iletiydi.

  • Gıda sektöründe Red Bull’un, Türkiye Grand Prix’inde “Honda’ya veda” temalı özel tasarım bir araçla yarışacağına dair gönderiler ileti hacminde sıçrayış yarattı.

Ülker’in ileti hacminde yaşanan yükselişte ise Ece ve Defne adlı ikiz kardeşler için Ece çikolatasının, Defne isimli bir çikolata kutusu göndermesiyle yaptığı jest etkili oldu.

  • Ev temizlik sektöründe Selpak’ın ileti hacminde yaşanan artışta, Lokma Dergisi’nin resmî Instagram hesabından gerçekleştirilen işbirliği paylaşımı etkin rol oynadı.

  • Otomotiv sektöründe en yüksek konuşulmayı Volkswagen elde ederken, Honda da Gebze Şekerpınar’daki fabrikasında üretime son vermesinin ardından işten çıkarılan bin 200 çalışanına kıdem tazminatının yanı sıra sekiz maaş tutarında ihbar tazminatı vermesi hakkındaki haber içeriklerinin etkisiyle en çok konuşulan markalardan oldu.
  • Vodafone #SaçmaGüzel etiketiyle gerçekleştirilen “Dünya Gülümseme Günü” kapsamındaki özel çekiliş paylaşımıyla, Türk Telekom ise Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin ilk isim sponsoru olduğunu hatırlattığı paylaşımıyla iletişim sektörünün öne çıkan markaları oldu.

  • Gamze Erçel’in hem Jo Malone London işbirliği hem de #ÖnümdeHayatKendimİçinGiyinirim etiketiyle gerçekleştirdiği LC Waikiki işbirlikleri influencer’lar dünyasında en yüksek etkileşim alan iletiler oldu. Alp Navruz, Ayça Ayşin Turan ve Aytaç Şaşmaz ise ekranın en çok konuşulan isimleri olarak Trend Analizi’nde yerini aldı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.