Sosyal medya markalar için ne ifade ediyor?

Honda, Volvo, Microsoft, Yoplait, Heineken, Axe ve Mc Donald’s gibi dünyaca ünlü markalarla çalışmış MRM Worldwide'ın global yaratıcı direktörü Oren Frank yeni medyanın ne olduğu ve nasıl kullanılabileceğini anlatıyor.

25.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Honda, Volvo, Microsoft, Yoplait, Heineken, Axe ve Mc Donald’s gibi dünyaca ünlü markalarla çalışmış MRM Worldwide’ın global yaratıcı direktörü Oren Frank yeni medyanın ne olduğu ve nasıl kullanılabileceğini anlatıyor:

Eski pazarlama ve iletişim yöntemleri, internet tarafından birer birer bozuluyor. Belki de en çok zarara uğrayan mecra medya. Medya eski bir paradigma. Teoride veri ve bilginin iletimini sağlayan kanal ve araçlar deposu anlamına geliyor. Bu kelimenin yetersiz kalması nedeniyle "yeni medya" kelimesi yaratıldı. Yeni medya, medya ve etkileşimi birleştirmek için kullanılıyor. Peki bu internetin neden olduğu dönüşümü anlatmak için yeterli mi?

En temel hata, medyanın hala tek başına duran ve dikey bir kategori gibi algılanması. Bu algı "sosyal medya" gibi renkli kelimelere neden oluyor. Oysaki internet doğasında ve dizaynında zaten sosyal olan bir mecra.

Sosyal medya ve onun yeni akraba terimlerini geleneksel medyayla ilgili eski fikirlerimize dayanmak için kullanıyoruz. Sosyal medya basitçe kendini ifade edebilme becerisi ve pek çok şeyle pek çok şey arasında bağlantı kurma yetisidir. Ama pazarlama dünyasında sosyal medyayı hala "müşterilerimize ulaşma yolu" olarak tanımlıyoruz.

Sosyal medya pazarlamacılar için büyük bir dünya olarak görülüyor, müşteriler açısından bakıldığındaysa şirketlerin onlara ulaşmak için kullandığı başka bir yöntem. Müşteriler için markanın sosyal medyada görünür olmasının tek başına bir anlamı yok. Önemli olan gelişmiş ve anlaşılır değerlerle birlikte yer alması.

Müşteri servisinizi Twitter’a taşıyıp daha hızlı servis vermek veya forumunuza profesyonel diyetisyenlerle chat yapma özelliğini eklemek işe yarar yöntemler olabilir. Fakat sadece sosyal medya mecralarında görünür olmak ve fan toplamak firmanıza hiçbir şey kazandırmaz. Müşteri ürün, servis, Facebook sayfası, web uygulamaları, ambalaj ve hatta TV reklamı arasında bir fark görmez hepsini marka deneyimi olarak bir devamlılık içinde algılar.

Marka, yarattığı değer (ürün, servis, altyapı hizmetleri) artı ortaya çıkardığı içerik ve ağızdan ağza (ya da mouse’dan mouse’a) yayılma ile ilgilidir. Yani medya her şeyi ifade edebilir ve her mecra medya olarak tanımlanabilir. Daily iPad uygulamasını düşünün. Bu bir medya mecrası mı, bir ürün mü, servis mi, içerik platformu mu? Evet, hepsi

Sonuç olarak, modern markaların mega uygulamacı olmaları; bütün aksiyonlarında ( değer, içerik, tasarım, ücretlendirme ….) kesintisiz bir deneyim sunmaları gerekir.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.