MediaCat

Shopper Marketing konferansı gerçekleşti

Konferans pazarlama ve akademi dünyasından pek çok ismi bir araya getirdi.

Shopper Marketing konferansı gerçekleşti

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) İletişim Fakültesi Reklam, Medya ve Tüketici Araştırmaları Merkezi ve IPSOS işbirliğiyle düzenlenen ‘Uluslararası Shopper Marketing Konferansı’, bugün üniversitenin Beşiktaş Kampüsü’nde düzenlendi. Pazarlama, perakende, reklam ve akademi dünyasından pek çok ismi bir araya getiren konferansın açılış konuşmalarını Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, Ipsos Türkiye Deputy CEO’su Renan Burduroğlu ve Altavia Türkiye CEO’su Zeynep Necipoğlu yaptı.

Shopper Marketing Konferansı

Ipsos Türkiye Perakende Ölçüm Direktörü Didem Gülyurt, konuşmasında alışverişçinin satın alma kararını etkileyen unsurların ambalaj boyu, çeşit, marka, promosyon ve fiyat olarak sıralandığını anlattı. Gülyurt, yapılan araştırmaların Türk alışverişçisinin fiyata kıyasla ambalaj boyundan daha çok etkilendiğini ortaya koyduğunu söyledi.

“Alışverişçilerin genellikle söylediği ile yaptığı farklı”

“Dünyada Alışverişçi ve Mega Trendler” başlıklı oturumda konuşan Ipsos Küresel Market Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Fabio Martins, tüm dünyada alışverişçinin kral olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi. Dünya genelinde alışverişçiler için halen ürün kalitesi ve basit promosyonların etkili olduğunu belirten Martins, alışverişçi sadakati yaratmak için öncelikle çok iyi plan yapmak gerektiğini vurguladı. Martins, “Alışverişçi pazarlamasında kim için neyi, ne zaman, nerede, hangi fiyat ve promosyonda ve nasıl bir aktivitede sunduğunuz çok önemli. Alışverişçilerin genellikle söylediği ile yaptığı farklı. Bu nedenleri sizlere sağlanan bu tür verileri doğru değerlendirip, iyi öyküler hazırlamanız, başarınızın anahtarı olacak” diye konuştu.

Shopper Marketing Konferansı

“Shopper Benchmark-Türkiye” oturumunda konuşan Ipsos Türkiye Perakende Ölçüm Direktörü Didem Gülyurt ise tüketici ile alışverişçi kavramlarının farklı olduğunu, 2000’li yıllardan itibaren pazarlama sektöründe yerini alan “shopper marketing’in, alışveriş seyahati başlamış bir kişinin kararını etkilemeye yönelik yapılan tüm faaliyetleri kapsadığını belirtti. Günümüz perakende markalarının, büyüyebilmesi için alışverişçilerde “istek yaratmak ve onların ürün satın almasını sağlamak” zorunda olduğunu belirten Gülyurt, “shopper marketing”in bu noktada öne çıktığını dile getirdi.

Konuşmasında Ipsos’un 2012 yılı tüketim araştırmalarından veriler sunan Gülyurt, Türkiye’de artık geçmişe göre alışverişe daha fazla para harcandığını ve sepet değerinin 12,1 TL’ye yükseldiğini söyledi. Perakendeciler arası rekabette süpermarketlerin yüzde 26’lık pay ile lider olduğunu belirten Gülyurt, bununla birlikte en hızlı büyümeyi yüzde 36’lık pay ile yerel zincirlerin ve yüzde 21’lik pay ile indirim marketlerinin yaptığını vurguladı.

“Beş duyuya seslenmeli”

Yemek arasından sonra ise Coca-Cola İçecek Commercial Intelligence Manager Asya Ceyhun “Shopper Trendleri ve Insight’larının Müşteri ve Üreticiyi Ortak Başarıya Götürme Hikayesi” başlıklı oturumda konuştu. Mağaza içi deneyiminin beş duyuya seslenerek zenginleştirilebileceğinden bahseden Ceyhun, teknolojiyle de farklılaşmak gerektiğine değindi. Online alışverişin sekiz senede yüzde 5’ten yüzde 19’a yükseldiğini ve FMCG markaları için bu oranın yüzde 0,7 olduğunu anlatan Ceyhun, konuşmasında günümüzde alışverişçi profilinin de değiştiğini, kadın ve erkek oranının aynı olduğunu söyledi. Mağaza seçiminde ise alışverişçi için en önemli etken yakınlık.

Konferansta Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Mustafa Bartın “Kişiselleştirmeyi Mağazada Tamamlamak Mümkün mü?” konulu oturumda konuşurken, Unilever Türkiye Müşterilerden Sorumlu Pazarlama Direktörü Burçak Dolanay, “Alışverişçi Pazarlaması Nedir?”, BAU Reklamcılık Bölüm Başkanı ve RMT Direktörü Prof. Dr. Ali Atıf Bir ise “Shopper Marketingde Entegre iletişim Planı” başlıklı oturumda konuştu.

Konferansın ana sponsoru Altavia Türkiye, yan sponsorları Turkishtime ve POPAI, medya sponsoru ise MindShare Business Planning oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.