‘Anne takıntısına ayna tutulmuş’

Big CCO'su Güngör Türkömer, iki farklı kampanyayı değerlendirdi.

12.04.2013 - 09:02 | Ali Kuru

Big CCO'su Güngör Türkömer

BigBirleşik İletişim Grubu CCO’su Güngör Türkömer son dönemde dikkatini çeken, beğendiği iki kampanya olan Moova Süt ve Yapı Kredi reklamlarını bizler için değerlendirdi.

“Moova Süt ‘Anne Görüşü’ kampanyası kategoride bugüne kadar yapılmamış bir şey yapıyor. Tüketiciye kendini anlatmak yerine, onlara ayna tutarak konuyu ele alıyor. Süt ürünleri pazarının tazelik, doğallık gibi lokomotif faydalarını farklı bir iç görüyle işliyor. Satın alma kararını veren, hatta bunun ötesinde çocuklarının hayatıyla ilgili her şeyde tam söz sahibi annelerin hayata bakışından yola çıkıyor.

Bizim toplumumuzda çok olağan, çok geçerli bir konu ‘anne takıntısı’. Annelerin çocuklarını koruma, onlar için en iyisini yapma çabalarının gerçekliği aşıp masum takıntılara dönüştüğü bir sınır var gerçekten. Moova bu sınıra ayna tutuyor. Annenin koruma içgüdüsü kadar basit ama bir o kadar güçlü bir kavramla, Moova‘nın saflığı, doğallığı ve masumiyetini anlatıyor. Bu anlamda farklı ve başarılı buluyorum.

Tersten ve kuvvetli bir bakış açısı

Dikkate değer bulduğum bir diğer iş Yapı Kredi‘nin son dönemdeki bireysel emeklilik iletişimi. Bugüne kadar çok kereler söylenmiş bir iddiayı hayatın içinden, basit ama etkili bir hikâyeyle ele alıyor. Sıkça yapıldığı gibi gelecekteki mutlu emekliliğe odaklanmak yerine geçmişe dönüyor. İddiasını geçmişte kalan hayaller üzerinden kurgulayarak tersten ve kuvvetli bir bakış açısı sergiliyor. Taksi şoförünün hikayesi ülkemizde milyonların her gün bir yerlerde sarf ettiği sözlerin birebir aynısı. Bu basit gerçek iletişimin etkisini, bıraktığı duygu tortusunu çok daha yoğun hale getiriyor. Dikkate değer bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.”

Selin Babacan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.