Sesliyse olur

Netflix’in Tu-dumm’unu bildiniz. Sesi duyduğunuz anda bir rahatlık hissettiniz. Muhtemelen pozitif bir duyguyla rezone oldu duyduğunuz bu ses. Daha da önemlisi hemen tanıdınız. Aklınıza “Netflix” geldi.
01.02.2023 - 10:31

Şubat ayına kadar hava soğumadı, doğal kaynaklar tükeniyor, seçim yaklaşıyor ve haberler hangi yönden gelirse gelsin, ekonomik rüzgârlar tersten esiyor. Mart 2020’ye geri dönelim. Başlayan müthiş belirsizlik ve onu takip eden iki sene boyunca güzel bir ekonomik haber duyduk mu? Nadir. Bu durum yaratıcı endüstriyi de derinden etkiledi. Markalar yaratıcıların en korktukları yola yöneldi, güvenli olanı seçti. Masaüstü videolarda patlama yaşandı; her şey birbirine benzemeye başladı. Bütçelere bakıldığında reklama verilen önem artmış gibi gözükse de reklamın efektifliği önemli ölçüde azaldı.

IPSOS’un Power Of You raporuna göz atmanızı isterim. Rapor, farklılaşabilen marka değerlerinin yaratıcı etkinliği artıran en önemli konu olduğunu daha fazla vurgulayamazmış herhalde. Aynı yerden bir bilgi daha: Ses, görsel değerlerden daha efektif.

Tu-dumm!

Bunu biraz açalım. “Sonic branding” olarak yakın yıllarda gündemimize sıklıkla giren, markalar için sesli yaratıcılığın önemini biraz irdeleyelim. Örnekler her zaman iyidir, kolayca anlatır. Netflix’in Tu-dumm’unu bildiniz. Sesi duyduğunuz anda bir rahatlık hissettiniz. Muhtemelen pozitif bir duyguyla rezone oldu duyduğunuz bu ses. Daha da önemlisi hemen tanıdınız. Aklınıza “Netflix” geldi.

Daha yakın başka bir örnekle devam edelim. Pa-ri-bu sinyali artık sizin için bir şey ifade ediyor olmalı. Yazarken heceleri ayırdığım anda muhtemelen kafanızda sinyal çaldı. Çok da uzun olmayan bir süredir çok da efektif bir reklam stratejisi olmamasına rağmen Paribu markası için her anlamda çok iyi bir katalizör olduğunu söyleyebiliriz. Bir temassız ödeme yaptınız, bir app’ten bir şey satın aldınız veya bir Mastercard reklamı izlediniz. Mastercard melodisini tüm dünyada, lokalizasyon sorunu olmadan tanıyabilirsiniz.

Bir öneri

Müzik ve sonic branding markalar için multi-kanallı ve çok sesli günümüz reklam dünyasında adeta bir yapıştırıcı görevi görüyor. Ses, bir mecradan diğerine gerçekten bozulmadan taşıyabildiğiniz ve pazarlamanın ana kurallarından olan mental varlığa, akılda kalmaya gerçekten katkı sağlayabildiğiniz harika bir asset.

Fiyat ekonomisinin, karşılaştırmaların, promosyonların senesi olacağı tahmin edilen 2023’e yaratıcı taraftan bir öneri: Bir ses stratejisine sahip olmak için daha fazla beklememize gerek yok. Başarılı bir cingılın yaptığını çoğunlukla milyon dolarlar yapamaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.