“Seçim kampanyaları online’da da olmalı”

Brand Week Istanbul'un konuklarından Ravi Singh'den online seçim kampanyasının olmazsa olmazları.

28.10.2013 - 14:25 | Haluk Kasarcı

Brand Week Istanbul'un konuklarından Ravi Singh'den online seçim kampanyasının olmazsa olmazları.

MediaCat, Türkiye’nin yakın geleceğini şekillendirecek kritik seçim döneminin hemen öncesinde, kapsamlı bir Siyasi İletişim Zirvesi düzenliyor. 14 Kasım’da, Çırağan Palace Kempinski’de, Brand Week Istanbul kapsamında düzenlenecek zirveye başta Amerikan seçimleri olmak üzere çeşitli seçimlerde veri analizi üzerinden yaptığı yüksek isabetli değerlendirmelerle sonuçları neredeyse birebir tahmin eden siyasi iletişim dehası Ravi Singh de ‘keynote speaker’ olarak katılacak.

Singh ile online seçim kampanyasının olmazsa olmazları üzerine konuştuk.

Y kuşağının da artık seçmen haline geldiği günümüzde sosyal medya kullanımının seçim kazanmak yolunda vazgeçilmez bir unsur olduğunu söylemek mümkün mü?

Bu hatırı sayılır bir zamandan beri böyle. Bugüne kadar çok iyi bütçe ve kuvvetli ilişkilere sahip birçok adayın geleneksel seçim kampanyalarına yoğunlaşırken kötü SNS (social networking site) deneyimleri geçirdiğini gördük. Bu adaylar da zaman içinde online araç ve platformları, üstelik çok daha düşük bütçelerle kullanan rakiplerinin seçimleri nasıl kazandıklarını izlemek durumunda kaldılar.

“Obama interneti faal biçimde kullandı”

2008 yılında başkanlığa aday olan Obama’da bunu net şekilde görme fırsatı bulduk. Obama genç jenerasyonlara hitap edebilmek adına interneti faal biçimde kullandı ve harikulade sonuçlar elde etti. Online mecralardaki genç seçmenleri umursamazsanız onların da size kayıtsız kalacağını, sizi umursamayacağını hep aklınızda tutmalısınız. Y jenerasyonunun yanı sıra daha yaşlı seçmenlerin de online olmalarıyla birlikte artık her seçim kampanyası online’da da yer almak durumunda. Bu yapılmadığı takdirde adaylar nafile bir çaba sarf etmiş olacaklardır.

Başarılı bir online kampanyanın olmazsa olmaz unsurları nelerdir? Adayları galibiyeti getirecek bir “kazanan formül”den bahsetmek mümkün mü?

Hiçbir seçim için kazandıran formül vermek mümkün değil. Benim bahsedebileceğim en kritik kampanya gereksinimi hedeflediğiniz seçmenlerin sürekli olarak damıtılması işlemidir.

Bunun dışında “kazanan formül” denmese de iyi seçim kampanyalarının üzerine inşa edilmesi gereken 4 tane kolon olduğunu düşünüyorum. Benim için bunlar: altyapı, iletişim, organizasyon ve stratejidir.

“Seçimleri size organizasyon ve altyapı kazandırır”

Harika fikirleriniz olabilir ancak bunları efektif kampanya stratejilerine çevirecek altyapıya sahip olmayabilirsiniz. Altyapıyı tesis ettikten sonra ekibiniz, gönüllü çalışanlarınız ve oy verenlerinizi organize etmek oldukça kolay hale gelir. Organizasyon ve altyapı size seçimleri kazandıracak olan para, farkındalık ve seçmenleri kazanmanızı sağlar. Tüm bunları yerli yerine koyduğunuz zamansa stratejiniz üzerinde çalışabilirsiniz – elbette eski usul kampanyaların artık yeterli olmadığını ve sosyal konuşmaları takip etmeniz ve bu konuşmalarda söz alan seçmenleri dinlemeniz gerektiğini unutmak kaydıyla.

Edward Snowden benzeri davalar bize internet söz konusu olduğu sürekli olarak gizlilik konusunda bazı sıkıntıların yaşanabileceğini kanıtlıyor. Siz siyasi bir kampanyayı internete taşımanın böylesi bir ortamda riskli olduğu düşünmüyor musunuz?

Ben kampanyaların yalnızca internet üzerinde yürütülmesi gerektiğini söylemiyorum. Geleneksel kampanyaların hâlâ önemli olduğunu söylüyorum. Deneyimlerimden öğrenerek söylediğim şey aslında şu: Eğer bir kampanya internette de yer almıyorsa kazandırmaz. Bunun sebebi konvansiyonel medyanın yetersiz ya da önemsiz oluşu değil seçmenlerin büyük çoğunluklar halinde televizyon karşısında ya da basılı bir gazete karşısında olmak yerine internette yer almaya başlamış olmaları.

Eğer politikacılar online’ın güvenlik konusunda riskli olduğunu düşünüyorlarsa – ki inanın bana bunu sağlamak o kadar da zor değil – önlerinde iki seçenek yer alıyor. Evlerinde güvenli bir şekilde oturmak ya da sosyal konuşmanın içine dalıp her muhtemel seçmenle konuşmak.

Brand Week Istanbul’un sloganı “Creativity. Inspiration. Change”. Daha fazla üretebilmek adına siz ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

Bugün bana ilham veren şey hayallerimi gerçekleştirdiğimi görmek. İnternetin hayatımızda çok büyük bir rol oynayacağını söylediğim dönemde insanlar benim deli olduğumu düşündü. Bu düşüncem doğrultusunda firmamı, hayatımı ve kariyerimi kurdum. Geçtiğimiz dönemde de toplum ve internet beni haklı çıkardı. Bunun gerçekleşmiş olması, bana kendime güvenmem gerektiğini öğretmek suretiyle bana büyük bir ilham kaynağı oldu. Siyaseti ve teknolojiyi çok seviyordum, ikisini birleştirdim ve ihtiyacım olan ilhamı bana ortaya çıkan bu karışım sağlar oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.