Seçim araştırmaları mercek altında

TÜAD, 1 Kasım Seçimleri araştırmaları konusunda inceleme başlattı.

05.11.2015 - 11:53 | MediaCat

seçim araştırmaları mercek altında

Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde yapılan araştırmalara ilişkin yaptığı incelemeyi 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri için yapılan araştırmalar için de tekrarlamaya karar veren Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), 1 Kasım Seçimlerine ilişkin araştırmalar konusunda inceleme başlattı.

Yönetim Kurulu’nun kararı almasındaki en önemli gerekçeyi “pazarlama ve kamuoyu araştırmaları sektörünün ülkemizdeki tek meslek örgütü olarak; 1 Kasım Genel Seçimleri öncesinde araştırma sonucu açıklayan firmaların araştırma sonuçları ile gerçekleşen seçim sonucundaki oranlar arasında açıklanabilir sapma sınırın üzerinde bir fark olması nedeniyle kamuoyundan gelen soru, yorum ve iddiaları bilimsel ve mesleki çerçevede değerlendirmek” olarak açıklayan TÜAD, yayınladığı basın bülteninde sözkonusu firmaların hemen hiçbirinin derneğe üye olmadığını ve bu nedenle TÜAD’ın profesyonel ve etik kurallarına tabi olmak zorunda bulunmayan bu firmalar üzerinde derneğin doğrudan bir yaptırım gücü bulunmadığını da ekledi.

İnceleme neleri kapsayacak?

TÜAD’ın açıklamasına göre inceleme daveti bahsi geçen şirketlerin TÜAD Tüzel Üyesi olmamaları nedeniyle gönüllülük esasına göre yapılacak. İnceleme için deneyimli ve bağımsız uygulamacı ve akademisyenlerden bir ekip kurduklarını açıklayan dernek, ESOMAR profesyonel standartları ve TÜAD’ın Güvenilir Araştırma Belgesi kuralları çerçevesinde, incelemelerde açıklanan seçim tahminlerinin dayandığı araştırmaların finansmanını yapan kuruluşları, örneklem planlarını, araştırma proje ekiplerini, saha çalışmalarının zamanını, saha çalışmalarının uygulama sistemini, araştırmaların kamuoyuna açıklandığı şekilde uygulanıp uygulanmadığını sorgulayacak; saha çalışması verilerini kontrol edecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.