Sanyo, Panasonic ailesine katılıyor

Panasonic ve Sanyo 19 Aralık 2008 günü gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında...

23.12.2008 - 11:51 | MediaCat

Panasonic ve Sanyo 19 Aralık 2008 günü gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında işbirliği ve birleşme konusunda anlaşmaya vardıklarını resmi bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Bu anlaşma ile iki teknoloji devi güçlerini birleştirerek, alternatif enerji ve çevre alanında fark yaratacak büyük bir oluşumun temelini atmış oldular.

Osaka- Panasonic ve Sanyo firmaları aralarında gerçekleşecek işbirliği için resmi olarak anlaşmaya vardı. Panasonic, hisseleri devralma teklifi ile Sanyo’dan oy çoğunluğunu alacak ve *hisse senetlerini sulandırma işlemine başlayacak. İki şirket arasında gerçekleşecek işbirliği ve birleşmenin iki firmanın da organizasyonel anlamda yeniden yapılanmaya gitmelerini de beraberinde gerektirecek.

Panasonic, senetleri devralma teklifini, tüm prosedür ve işlemlerin bitmesiyle beraber gerçekleştirmeyi planlıyor. İşbirliğinin tam anlamıyla oturması için ise 2009 Şubat sonu bekleniyor. Bu işbirliğinin amacı ise, Panasonic ve Sanyo gibi iki teknoloji devinin güçlerini birleştirmesi ve birçok alanda farklı yenilikçi çalışmalara imza atması olarak belirtiliyor.

Yenilikçi düşünce tarzı ve üstün teknolojisi ile insanların hayatını kolaylaştırmayı başlıca stratejisi kabul eden Panasonic, özellikle çevre ve alternatif enerji alanına odaklanmış olan Sanyo ile gerçekleşecek işbirliklerinde birbirlerine paralel bir strateji üzerinden gidecekler ve güçlerini aynı amaçlar için birleştirecekler.

İki şirket de, var olan stratejilerini hızlandırmak ve gerekli aksiyonları almak yolu ile potansiyel kazanç ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmeyi, küresel kriz ve rekabet ortamında bu birleşme ile piyasada yerlerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Panasonic ve Sanyo, teknoloji ve üretim alanındaki inovasyon ve ekspertizleri ile global anlamda takdir edilecek bir oluşumun doğumunu da tüm dünyaya aynı zamanda müjdeliyorlar. Bu anlamda insanların hayatlarını kolaylaştıracak ve alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunacak tek bir gücün aktive olması olarak nitelendirilen bu birleşmenin, iki şirketin de firma değerlerini en yüksek seviyeye çıkarması öngörülüyor.

Panasonic ve Sanyo arasındaki işbirliği;

•Güneş Enerjisi

•Şarj Edilebilir Pil Üretimi (Mobil Enerji)

•Finansal ve Ekonomik Anlamda Pozisyon Güçlendirilmesi

ana başlıkları çerçevesinde yürütülecek.

Bu bağlamda işbirliği ve sinerji yaratımı için ayrı bir “İşbirliği Komitesi” oluşturulacak ve firmaların tam anlamıyla uyum içinde çalışabilmesi için mevzuat, yönetim sistemleri, teknoloji geliştirme, tedarik, lojistik, kalite kontrol, bilgi teknolojileri ile ilgili çeşitli süreçleri yürütecek. Bu birleşmeden hedeflenen sinerjinin ortaya çıkması için Panasonic, 100 milyar Yen tutarında bir yatırım planlamaktadır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.