Sansüre meydan okuyan gökkuşağı

PANTONE'dan gökkuşağına sansür geçirmez dokunuş.

24.11.2022 - 12:47 | Simge Şenses

Sansüre meydan okuyan gökkuşağı

Bu yıl Katar ev sahipliğinde gerçekleşen 2022 Dünya Kupası, futboldan çok insan hakları sorunlarının gündeme taşınmasına vesile oldu. Ülkede LGBTQ+ topluluğuna karşı sergilenen tavır ve eşcinsel ilişkilerin suç kategorisinde değerlendiriliyor oluşu da bu sorunlardan biriydi.

Her ne kadar Katar ve FIFA Dünya Kupası ziyaretçilerini etkinlikte toplulukla ilişkilendirilen gökkuşağı bayrağının hoş karşılanacağına dair temin etmiş olsa da, salı günü Ahmed bin Ali Stadyumu girişinde güvenliğin Galler Futbol Federasyonu üyeleri ve taraftarlarının gökkuşağı desenli şapkalarına el koyması çelişki yarattı.

PANTONE, LGBTQ+ topluluğunu desteklemek adına renk otoritesi konumunu kullanarak, ikonik bayrağı yeniden tasarladı. TBWA\Paris tarafından Fransa menşeli STOP HOMOPHOBIE (Homofobiyi Durdur) organizasyonuyla birlikte oluşturulan ve “Aşkın Renkleri” adını alan bayrakta, Gilbert Baker’ın aktivizm sembolünün gökkuşağı tonları PANTONE renk kodlarıyla değiştirildi.

Dünya Kupası ziyaretçilerinin topluluğa sansüre uğrama çekincesi duymadan destek verebilmesi için hazırlanan projeye futbolcular da tasarımı taşıyan pazubantlarıyla dahil edildi.

Projeyi TikTok ve Instagram aracılığıyla daha geniş kitlelere duyurmak için #ColorsOfLove adıyla özel bir filtre de hazırlandı. Orijinal gökkuşağı bayrağını kullanıcıların yüzlerine yerleştiren filtre, ekrana ikinci dokunuşta desteğini daha ihtiyatlı bir şekilde göstermek isteyenler için sembolü renk kodlu versiyona dönüştürüyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: PANTONE, STOP HOMOPHOBIE
  • Kreatif Ajans: TBWA\Paris
Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.