Samsung’tan oryantalizme giriş

Marka yeni reklam filmini İstanbul'da çekti.

20.03.2014 - 16:33 | Arzu Nilay Kocasu

Samsung yeni reklam filmini İstanbul'da çekti.

Samsung Electronics, dünya genelinde gençlerin eğitimine destek olmak için Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği Samsung Akademi projesi için İstanbul’da bir reklam filmi çekti. A Man’s World başlıklı Amerikan yapımı film, erkek egemen bir toplumda ‘zayıf, işe yaramaz bir kadın’ olduğunu hissedeceğini söylediği kadın karakterin Samsung Akademi sayesinde makus talihini nasıl değiştirebileceğini ve dünyayı erkeklerin tekelinden alabileceğini anlatıyor.

Bir sosyal sorumluluk projesi olan Samsung Akademi’nin işbu reklam filminin oryantalizmin sınırlarını zorladığını belirtelim. Ezan sesleri ve sihirli lamba göndermeleri, ince bellide demleme çaylar ve geleneksel pazarlarla ortalama bir Batılı’nın Doğu’yu tanımlamak için kullanabileceği neredeyse tüm stereotiplere yer veren çalışma, kadın meselesinden dem vurmak gibi iyi bir niyetle ve doğru bir mesajla yola çıkmış olsa da, mesajını iletirken kullandığı tonun vuruculuğu tartışmaya açık.

Künye:

Reklamveren: Samsung
Reklam Ajansı: agenda, New York, ABD
Kreatif Direktör: Dan Koh
Prodüksiyon Şirketi: Hostage Films
Prodüktör: Melissa Beth

Kaynak: Adland

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.