RTÜK’ten internet yayınlarıyla ilgili yeni yönetmelik

RTÜK tarafından kabul edilen yönetmelik, tartışmaları beraberinde getirdi.

26.09.2018 - 14:57 | Sencer Uçar

RTÜK'ten televizyon kanallarına yangın haberleri uyarısı

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dün gerçekleştirilen toplantısında “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” oy çokluğuyla kabul edildi.

İnternet üzerinden radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşları ve isteğe bağlı olarak tanımlanan, izleyicinin istediği içeriği dilediği zaman izleyebildiği platformlarla ilgili düzenlemeleri içeren 24 maddelik yönetmeliğin birkaç hafta içinde Resmî Gazete’de yer alması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yönetmelikte radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınlarını sadece internet üzerinden yapmak isteyen hizmet sağlayıcıların RTÜK‘ten lisans almaları gerektiği yer alıyor. Ayrıca, bahsi geçen yayınları kendilerine ait bir internet adresi ve mobil uygulama üzerinden sunan kuruluşların da internet ortamından yayın iletim yetkisi alması şartı getiriliyor.

Yönetmelik hakkında tartışmalar

Oy çokluğuyla kabul edilen yönetmelik hakkında farklı görüşler mevcut. Görüş farklılığına yol açan etkenler arasında, internet ortamından yayın lisansı alan medya kuruluşlarının yükümlülükleri arasında “abonelerine ilişkin istenilen her türlü bilgi ve belgeyi vermesi” ifadesine yer verilmesi de bulunuyor.

Yönetmenliği savunanlar, atılan adımın Avrupa Birliği’nin internet yayınlarıyla ilgili kısa bir süre önce yaptığı düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirildiğini ve amacın, internetten ziyade içeriğin denetlenmesi olduğu görüşünde. Yönetmeliğe olumsuz eleştiri getirenlerse, yönetmeliğe yönelik ifadelerin muğlak ve ucu açık olduğunu savunuyor. Ayrıca, “abonelerine ilişkin istenilen her türlü bilgi ve belgeyi vermesi” ifadesiyle, abonelerin ve izleme alışkanlıklarının kayıt altına alınabileceği yönünde kaygı yarattığı da dile getiriliyor.

Kaynak: Bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.