Promat matbaa müzesi açıyor

“PROMAT” Türkiye’nin ilk matbaa müzesini yine “RAHMİ M. KOǔ Müzesi içerisinde ek binayla açıyor.

11.03.2011 - 00:00 | MediaCat

 “PROMAT” Türkiye’nin ilk matbaa müzesini yine “RAHMİ M. KOÇ”  Müzesi içerisinde ek binayla açıyor.

Bugün 20.000 metrekare kapalı alanda hizmet veren “PROMAT”ın 20. yıl etkinlikleri kapsamında hayata geçen bu projesi, 2011 Nisan ayı içinde ziyarete açılıyor. Bir çok makinenin sergileneceği matbaa müzesi, tarihten günümüze kadar baskı sektörünün geldiği noktayı anlatıyor. 

Müzenin en önemli özelliği ise tarihi tipo tekniği, elle kurşun harf dizimi, metal klişeler ile baskı uygulamaları, kağıt kesimi, ciltleme vb. gibi tekniklerin konusunda uzman usta(lar) tarafından gösterilerek yapılacak olması.  Bu sayede sadece teşhir değil "yaşayan" bir müze olması ile ziyaretçiler,  makinelere bakıp gitmeyerek belirli zaman aralıklarında yapılacak demolar ile baskının geçmişini yeniden izleme şansını yakalayacaklar.

Müzede ayrıca, “Yazı, Kağıt ve Matbaanın Tarihsel Serüveni” isimli, bilgilendirici ve bol resimli kitapçık ile belgesel DVD’si de satışa sunulacak. Elde edilen gelir çeşitli eğitim kurumlarına ve müzeye bağışlanacak.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.