MediaCat

Polonya’dan savaş anılarına düzelti

Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi anıları yeni yazılımıyla düzeltiyor.

Polonya’dan savaş anılarına düzelti

İkinci Dünya Savaşı, Polonya’nın savaş öncesi nüfusunun yüzde 90’ını teşkil eden yaklaşık 3 milyon Yahudi’nin de aralarında olduğu toplam 6 milyon Polonya vatandaşının ölümüyle sonuçladı. Savaşa eklenen soykırımla toplumların belleğinde büyük bir akıl tutulması ve karanlık bir anı olarak yer eden olayın üstünden geçen yarım asrı aşkın sürenin ardından, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi, iyi veya kötü niyetle kullanılan “Polish concentration camps” (Polonya toplama kampları) ve “Polish death camps” (Polonya ölüm kampları) gibi tabirlere son verilmesini sağlamak amacıyla bir uygulama hazırladı.

Müzenin FCB Varşova işbirliğiyle hazırladığı ve “Lehlerin soykırımda Almanlara resmî olarak yardımda bulunduklarını” ima edebilecek bu tür tabirler yerine “Alman Nazi toplama kampları” tabirinin kullanılmasını özellikle gazeteciler ve akademisyenler nezdinde benimsetmeyi hedeflediği uygulama Microsoft Office, TextEdit, Keynote, Outlook ve Safari gibi çok kullanılan programlarda yapılan bu tür “hata”ları işaretleyen bir yazılım.

Şimdilik 16 dilde hizmet veren uygulamayı ve detaylarıyla projeyi incelemek için Correctmistakes.auschwitz.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Adweek

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.