Polisler: Kurban mı, kahraman mı?

Polislerin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

01.04.2014 - 13:06 | Alev Kaynak

Polislerin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

Bazen bir anlatı, kahramanının kişisel travmasına ve trajedisine odaklanarak arka plandaki etik/politik sorunsalın gözden kaçırılmasına neden olabilir. Örneğin, gereksiz yere savaşa sürüklenen bir ülkenin askerleri gittikleri coğrafyada birçok acı ve zorluğu tadabilir. Olumsuz yönde etkilenebilir, hatta kâbuslara sürüklenebilir. Ancak bu üzücü durum, o ülkenin bir başka coğrafyada işgalci konumunda olduğu gerçeğini değiştirmez ya da meşrulaştırmaz.

Polislere gelince; bireyler masum ve iyi niyetli olabilir tabii ki; ama sorun kurumları ve kurumların işleyişini ilgilendiren çok daha yapısal, bireylerüstü bir sorun. Polislerin yerinde olsanız siz ne yapardınız sorusu davet ettiği empati ile hoşgörü ve ötekilere saygıyı beraberinde getiriyor ancak soruya verilecek yanıt ‘ben de olsam aynısını yapardım’ olduğunda, kapı ya şiddet kültürünün normalleşmesi için de açık bırakılmış oluyorsa?

İskoçya Polis Federasyonu, üç provokatif video ile sizi düşünmeye davet ediyor.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.