MediaCat

Polifarma sunar: Memleketimin Hikayesi

İlaç sektörünün önde gelen markalarından Polifarma, 38 yıllık başarı hikâyesini arşiv niteliğinde bir belgesel filme dönüştürdü.

38 yıldır sadece Türkiye değil, tüm insanlığın sağlığına hizmet etme amacıyla üretim yapan, yüzde 100 Türk sermayeli global ilaç şirketi Polifarma, Türk ilaç sektörünün parlayan yıldızlarından birine dönüşme hikâyesini nesillere aktarılacak, arşiv niteliğinde bir belgesel filme dönüştürdü. Çekimleri İstanbul, Tekirdağ, Ankara ve Ordu-Kumru’da gerçekleştirilen filmde şirketin geçmiş günlerine tanıklık etmiş aile bireyleri, çalışanlar ve yakın çevrenin rol alması da sağlanarak gerçeklik unsuru güçlendirildi.

Polifarma’nın ilham veren başarı hikâyesi, bu yolda önce kurucusu ve onursal başkanı Eczacı Necdet Nuri Kumrulu ile birlikte yürüyen, 2009 yılında hayatını kaybettikten sonra ise büyük bir adanmışlıkla Polifarma’yı çok farklı noktalara götüren yönetim kurulu başkan yardımcısı ve kimya yüksek mühendisi Vildan Kumrulu ve yönetim kurulu başkanı Ufuk Kumrulu’nun vizyon ve teşvikiyle belgesele dönüştürüldü. “Memleketimin Hikayesi” isimli belgesel ile, sağlık sektörüne emek veren vatandaşların yanı sıra bu topraklarda yaşasın yaşamasın hayattaki amacını fayda yaratmak olarak belirlemiş herkesin ilham alabileceği bir değer bırakmak hedeflendi.

Polifarma’nın hikâyesi, Eczacı Necdet Nuri Kumrulu’nun 1975 yılında eski adı İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olan Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmasıyla başlıyor. Ülkesine hizmet için yanıp tutuşan genç ve idealist Eczacı Necdet Nuri Kumrulu, memleketi Ordu-Kumru’ya dönerek bulunduğu ilçenin ilk eczanesi olacak Memleket Eczanesi’ni açıyor. O yıllarda Türkiye’de özellikle serum başta olmak üzere ilaç yokluğu, sağlık hizmetlerine kısıtlı erişim söz konusu. Tüm bu zorluklara rağmen bulunduğu bölgede halkın her türlü sağlık ihtiyacına çözüm bulmaya çalışırken bir yandan da belediye başkanlığı teklifini geri çeviremiyor. Kumrulu, sağlık alanında hizmetin yanı sıra ilçedeki pek çok cadde, sokak ve yolun açılmasına, köylere su götürülmesine önayak oluyor. Bir yandan özellikle halk sağlığına daha fazla hizmet edebilmenin yollarını düşünürken, planlarını üretici olmaya çeviriyor ve 1983 yılında İstanbul’a gelerek Sebat İtriyat’ı kuruyor. O dönemde kendi deyimi ile “Bir bakkalın ekmeği, gazetesi ne ise hastaneler için o denli önemli olan serumda neden yerli bir üretici var olmuyor, hatta pazar lideri olmuyor?’’ sorusunu sürekli kendisine sorması üzerine Aroma İlaç ve Polifarma İlaç’ı satın alıyor.

Başlangıçta sadece beş ruhsatı olan Polifarma İlaç, bugün serumun yanında hastane ürünlerinin lider üreticisi ve reçeteli pazarlarda da genişleyen ürün portföyü ile 650’den fazla ruhsatlı ürünü üreten dev bir ilaç şirketi konumunda. İSO 500 listesinde yer alan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Polifarma, 1750’yi aşkın çalışana istihdam sağlayan, 75 bin metrekare kapalı alana kurulu EU-GMP sertifikalı üretim tesisinde ürettiği ürünleri 70’den fazla ülkeye ihraç ediyor.

Ar-Ge başarıları ile de adından söz ettiren Polifarma, tasarım ve verimlilik açısından ülkemizin en fonksiyonel Ar-Ge merkezlerinden biri olacak olan, 11 bin metrekarelik alana kurulu yeni Ar-Ge merkezini 2024 yılı içinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. Polifarma’nın geliştirme süreçlerine devam ettiği ve sona yaklaştığı yetim ilaç ve diğer biyoteknolojik ilaçlarının üretileceği bu yeni tesiste üretim bölümü, Ar-Ge laboratuvarları, teknik bölümler, yönetim ofisleri ve eğitim & seminer alanları yer alacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.