MediaCat

Haberciler için hayatta kalma rehberi

Lübnanlı AnNahar gazetesinden Ortadoğu’da ve tüm dünyada habercilerin hayatını kurtarmaya yönelik etkileyici bir çalışma.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından paylaşılan bilgilere göre 2023’te 120 haberci öldürüldü. Öldürülen habercilerin çoğunluğu Ortadoğu’da görev yapmaktaydı. Ortadoğu’da ve dünyanın diğer bölgelerinde habercilerin hayatını kaybetmemesi için harekete geçen Lübnan gazetelerinden AnNahar, ajansı Impact BBDO ile el ele verdi ve bir baskısını hayatta kalma rehberine dönüştürdü.

2005 yılında genel yayın yönetmeni Gebran Tueni suikast sonucu öldürülen gazetenin hazırladığı Ortadoğu’dan Temel Basın Rehberi (The Essential Press Guide from the Middle East), katlanabilir yapıda cep boy bir rehber. Sayfalarında keskin nişancıların nasıl fark edilebileceği, sahada kurşun yarasına nasıl müdahale edilebileceği, bomba ihtimaline karşı araç kontrolü gibi basın mensuplarının hayatını kurtarabilecek illüstrasyon ve bilgiler bulunuyor. Rehber, savaş alanı tecrübesi bulunan profesyoneller ve Kızıl Haç çalışanlarından bilgi almak isteyenlerin katılabileceği online ve yüz yüze eğitimlere ücretsiz katılım davetiyesi de barındırıyor.

AnNahar’ın tek hedefi rehberin katlanıp muhafaza edilmesi değil. Rehber, savaş bölgelerinde görev alan habercilerin korunmasına yönelik uluslararası yasaların oluşturulması ve uygulanması konusunda uluslararası toplumdan hükümetlere, sivil toplum kuruluşlarından medyaya tüm aktörlerin el ele vermesi için bir dilekçe işlevi de görüyor.

Babası Tueni’nin ardından bugün gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Nayla Tueni, PRESS yazılı yelek ve kaskların Ortadoğu’da yaşamını yitiren habercileri koruma konusunda yetersiz kaldığını ifade ediyor. Tueni, Ortadoğu’da ve dünyanın dört bir yanında gazetecilerin her gün tehditlere maruz kaldığını söyleyerek, rehbere dönüştürdükleri sayılarında onların hayatta kalmalarını sağlamak için kelimelerinden feragat ettiklerini belirtiyor.

AnNahar ve Impact BBDO işbirliği daha önce iki kez Cannes Lions’ta Print & Publishing kategorisinde Grand Prix ile ödüllendirilmişti. Lübnan’da seçimlerin kâğıt ve mürekkep sıkıntısı nedeniyle ertelenmemesi için baskıya ara verdiği #ElectionsEdition 2022’de, kapatılan altı gazeteye Gebran Tueni’nin ölüm yıldönümünde yeniden ses verdiği Newspapers Inside The Newspaper Edition ile 2023’te Grand Prix’ye uzanmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.