Pixar’dan 3 boyutlu kıyak: RenderMan’ı ücretsiz kullanın!

Stüdyo, tüm filmlerini canlandırırken kullandığı yazılımı ücretsiz sunuyor.

25.03.2015 - 10:53 | Ali Kuru

Pixar'dan 3D camiasına kıyak: RenderMan'ı ücretsiz kullanın!

Pixar bundan bir yıl önce verdiği sözü biraz gecikmeli de olsa tuttu ve 3D tasarım ve animasyon endüstrisinde adından övgüyle bahsedilen, stüdyonun yayınladığı tüm filmlerin arka planında yer alan animasyon ve render yazılımı RenderMan‘ı ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.

RenderMan’ın ücretsiz versiyonu ticari hedefleri olmayan araştırma, eğitim, deneme, eklenti geliştirme gibi amaçlarla ya da kişisel projeleri hayata geçirmek için kullanılabilecek. Orijinal sürümün tüm özelliklerine sahip olacak ücretsiz sürümde kullanımı sınırlayabilecek filigran vb. bir unsur da yer almayacak.

Pixar’ın yeni render teknolojisi RIS‘ı da içeren RenderMan, 3D sanatçılarına olağanüstü hızlı küresel aydınlatma, interaktif ışık ve gölge yönetimi vaat ediyor. Ticari versiyonu 600 dolara satın alınabilen yazılımın ücretsiz versiyonunu Mac ve Windows işletim sistemlerinin yanı sıra Linux ile kullanmak da mümkün.

Ücretsiz kopyanızı edinmek için buradan buyurun.

Kaynak: Slashdot, Fotoğraflar: aricalde@flickr (giriş), benoitleveau@flickr (sosyal medya)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.