MediaCat

“Herkesin bir araya gelip işbirliği yapmasını istiyoruz”

22 – 26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Lions Live öncesinde Cannes Lions Yönetim Kurulu Başkanı ve Ascential Pazarlama Bölümü Başkanı Philip Thomas ile konuştuk.

“Herkesin bir araya gelip işbirliği yapmasını istiyoruz”

Sektördeki çoğu insan için haziran ortası belki de kavurucu Fransa güneşi altında salondan salona koşuşturulan, heyecan dolu Cannes Lions’ı çağrıştırıyor. Dışarıda insanlarla sosyalleşmeyi ve kapalı salonlarda saatlerce tıklım tıklım oturmayı özlediğimiz bugünlerde Cannes Lions karşımıza önemli içgörü ve deneyimlerle dolu Lions Live etkinliğiyle çıkıyor.

Başlamasına sayılı zaman kalan Lions Live’ı Cannes Lions Yönetim Kurulu Başkanı ve Ascential Pazarlama Bölümü Başkanı Philip Thomas ile konuştuk.

Lions Live’ı yapmaya nasıl karar verdiğinizden bahseder misiniz biraz?

Festivali iptal etme kararını verdiğimizde, bu zor dönemde global iletişim sektörünü desteklemeye devam etmek istediğimizi biliyorduk. Lions Live böyle gelişti. Lions Live, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali haftasında, 22 – 26 Haziran’da gerçekleşiyor. Lions Live; ilgi çekici içerikler, geride kalan 10 yılın yaratıcı işlerini ödüllendirecek Global Lions Yaratıcılık Raporu ve Lion of St. Mark ödülü, değerli içgörürler, raporlar ve katılımcıların kültürü iş sonuçlarını geliştirmek için nasıl kullanabileceklerini öğrendikleri bir dijital deneyim sağlayacak. Hızla değişen tüketici davranışlarına ayak uyduran markalardan iş modellerini adapte eden ajanslara ve geleceğin çözümlerini üreten liderlere… Herkesin bir araya gelip işbirliği yapmasını, çözümler üretmesini ve geleceğe yönelmesini istiyoruz.

Pandemiyle birlikte bütün dengelerin altüst olduğu bu dönemde endüstri liderleri neleri tartışıyor? Bu tartışmalar etkinliğin programına ve temasına nasıl yansıdı?

Lions Live’ın programı 2020 için belirlediğimiz sekiz tema etrafında oluşturuldu. Sektörün karşı karşıya olduğu zorlukları belirlemek için sektördeki 100’ü aşkın değerli isimle konuştuk. Temaları; Yaratıcılık İş Geliştirme Motorudur, Ticarette Yaratıcı Disruption, Amaç Sonrası: Marka Sorumluluğu ve Aktivizm, Senin Markan Benim Deneyimim, 2030’a Bakış: Markanızı Geleceğe Hazırlamak, Uygulamalı Yaratıcılık: Veri, Teknoloji ve Fikirler Birleştiğinde, Büyük Ölçekte Hikâye Anlatıcılığı, Markaya Geri Dönelim olarak belirlemiştik. Tabii ki bu temaları coronavirus ve #BlackLivesMatter’ın getirdiği değişiklikler kapsamında yorumlayacağız ve etkinlik endüstrinin aklındaki güncel sorunları ele alacak.

Önümüzdeki yıl festivalden neler bekleyebiliriz?

Hâlâ endüstrideki manzaranın hızla değiştiği, belirsizliklerle dolu bir dönemdeyiz ve bu da 2021’deki festivalin neleri ele alacağını tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Festival programı, önümüzdeki aylarda salgının yaratıcı iletişim sektörünü uzun vadede nasıl etkileyeceğini ve ekonomik iyileşmeye giden yolun nasıl gözüktüğünü anlamaya başladığımızda şekillenecek. Şunu belirtmeliyim ki 2021 nasıl gözükürse gözüksün Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali her zamanki gibi merkezine yaratıcılığı koyacak.

Seneye gerçekleşecek ödüllerden beklentileriniz neler? Bu sene görmeyi beklediğiniz trendler var mı?

Cannes Lions Yönetim Kurulu Başkanı ve Ascential Pazarlama Bölümü Başkanı Philip Thomas

Önümüzdeki sene yarışmada 2020 ve 2021’deki işleri ödüllendireceğiz. Dolayısıyla çok enteresan şeyler görmeyi bekliyoruz. Vereceğimiz ödüllerin ve alacağımız başvuruların endüstri hakkında çok enteresan bir resim çizeceğini düşünüyorum. Endüstrinin karşılaştığı zorlukları ve bunları nasıl ele aldığımızı betimleyecek. Aynı zamanda yaratıcılığı bu krizden daha güçlü çıkmak için kullanan marka ve ajansları ön plana çıkaracak. Bu sene ilk defa tanıttığımız ve şirketleri ileriye taşıyan yaratıcılık örneklerini ve işyerlerinin organizasyonunu, kurum içlerinde insanların nasıl çalıştığını ve müşteri bağlılığını değiştiren yaratıcı düşünce örneklerini ödüllendirdiğimiz Yaratıcı İş Dönüşümü kategorisi de bulunacak. 2020’de PR endüstrisini en güncel şekilde yansıtabilmesi için PR Lions kategorisinde yenilikler yaptık. Cannes Lions, PR endüstrisinin karşı karşıya olduğu özgün zorlukları ve bakış açılarını daha iyi anlayabilmek ve PR Lions kategorisinin PR endüstrisinin tanınmak istediği yaratıcı iş alanlarına odaklandığından emin olabilmek adına PR uzmanlarıyla beraber global bir araştırma yaptı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.