MediaCat

P&G’den bir dizi karar

Şirket ajanslarla olan çalışma düzeninde iyileştirmeler yapmaya devam ediyor.

P&G’den bir dizi karar

Neredeyse ajanslarının yarısını ve kreatif/prodüksiyon masraflarının yüzde 30’unu devre dışı bırakan Procter & Gamble’ın bu konudaki planları sona ermiş değil. Los Angeles’ta gerçekleşen 4A’s Transformation Konferansı’nda konuşan P&G Chief Brand Officer Marc Pritchard şirketin sorunlarına yanıt bulmak ve ajans verimliliğini iyileştirmek yönündeki sorumlulukların kendilerinde olduğunun altını çizdi.

Marka güvenliği konusunda sıfır tolerans uyguladıklarını belirten Pritchard, bazı reklamverlerin kendilerini geri çektikleri YouTube ve Google hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Pritchard bu konuda kendilerini güçlü kılacak şeyin medya ajanslarıyla olan işbirlikleri olduğunu söyledi. Yönetici bu kez kreatif ajanslar hakkında da görüş bildirdi ve “Para kazanmayan ajanslarla çalışmak sürdürülebilir bir iş pratiği değil” dedi. Pritchard bu konuda yaratıcı yetenekleriyle markaya değer katan işbirliklerine önem vereceklerini de belirtti.

“Hâlâ dijital ajanslara sahip olmamız şaşkınlık verici”

Pritchard konuşmasında, P&G’nin kreatif işlerinin yüzde 95’inin ajanslarının yüzde 20’si tarafından yapıldığını söyledi. Pritchard bu kuyruğun geriye kalan yüzde 80’lik kısmını “çok uzun” olarak nitelendirdi: “Hâlâ dijital ajanslara sahip olmamız benim için şaşkınlık verici bir şey. Basın, radyo ya da açıkhava ajanslarımız var mı? Tabii ki hayır. Çünkü ajanslarımızdan tüm mecralarda uzmanlaşmalarını bekliyoruz.” Pritchard ayrıca Ad Age’e verdiği söyleşide, ABD’de dijital ve kreatif ajans ayrımına büyük ölçüde son veren ve bazı pazarlarda tam hizmet ajansı modeline geçen P&G’nin bu tavrının genele uygulanacak bir plan olmadığını belirtti.

Verimlilik artışı konusundaki çalışmalarının bir ayağını da net ve kısa brief’lerin oluşturduğunu belirten yönetici, ajanslarla olan toplantılarda uzun slaytlar yerine işin kendisini görmek istediğini ve süreçleri bu şekilde yönetmeye başladığını söyledi. Ajans değerlendirme süreçlerinde de değişikliğe giden şirketin gerçek zamanlı geri bildirimlere ve iş sonuçları/kreatif kaliteye yönelik üçüncü parti değerlendirmelerinin donelerine önem vereceklerini belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.