MediaCat

Performansta ve marka bilinirliğinde artış

Tosla’nın Facebook Oynanabilir Reklam modeliyle yürüttüğü kampanyasının detaylarını Akbank Dijital Bankacılık Satış Müdürü Oktay Kalem anlatıyor.

Performansta ve marka bilinirliğinde artış

Facebook ve Instagram üzerinden yürüttüğünüz dijital kampanyadaki hedefiniz neydi?

Performansta ve marka bilinirliğinde artış
Akbank Dijital Bankacılık Satış Müdürü Oktay Kalem

Tosla’nın Facebook Oynanabilir Reklam modeli kampanyasıyla yeni üye kazanımını artırmayı hedefledik. Oynanabilir reklam modeli Tosla’nın hem duygusal faydalarını hem de işlevsel faydalarını ön plana çıkarıyor. Potansiyel kullanıcılara, uygulamayı henüz indirmeden uygulamanın reklam aracılığıyla bir demosunu denettirerek, bu kullanıcıların kafasında eğlenme fikri ile Tosla’yı eşlemiş olduk. Bir diğer tarafta ise, reklam uygulamanın, yüzde 10 oyun pini indirimi ayrıcalığını ön plana çıkardığı için bu reklam modeli sayesinde kullanıcı perspektifinden Tosla’nın kullanışlı olduğu algısını da yaratmış olduk.

Oynanabilir reklam modelinin bir başka avantajı ise hedef kitle yani oyuncular için native reklam gibi konumlanması oldu. Sonuç olarak, oynanabilir reklam modeliyle sadece potansiyel kullanıcıların dikkatini çekmek dışında rakiplerden de kendimizi ayrıştırmış olduk.

Çok sayıda alternatif dijital pazarlama çözümü arasında sizi Facebook platformlarını kullanmaya iten en önemli faktörler nelerdi?

Tosla, Türkiye’deki Z ve Y Jenerasyonlarını hedefliyor. Bu hedef kitleyi davranışsal olarak segmente ettiğimizde de en büyük kısmın oyunculardan oluştuğunu görüyoruz. Bu oyuncu kitlenin sadakatini kazanmak için yüzde 10 oyun pinlerine uygulanan indirim gibi Tosla’nın birçok kampanyası bulunuyor. Z ve Y Jenerasyonlarının davranışsal özellikleri düşünüldüğünde, hedef kitlemizin rakip markalar tarafından da hedeflenen ilk kitlelerden biri olduğunu söylemek mümkün. Bu da Facebook Reklam Platformu’ndaki rekabet seviyesini oldukça yükseltiyor.

Kampanyanızın elde ettiği sonuçları paylaşabilir misiniz?

Oynanabilir reklamla yayında olan ad group, kontrol ad group’un indirme birim maliyetine göre yüzde 23 daha uyguna, kaydolma birim maliyetine göre ise yüzde 35 daha uyguna gerçekleşti. Oynanabilir reklamla yayında olan ad group’un CTR’ı kontrol ad group’una göre 5 kat daha fazla gerçekleşti.

Performansta ve marka bilinirliğinde artışOynanabilir reklamla yayında olan ad group’ta kontrol ad group’a göre yüzde 48 daha fazla uygulama yüklemesi gerçekleşirken, kart başvurusu onaylananlarda da yüzde 82 daha yüksek sonuç gözlemledik.

Son olarak Oynanabilir reklamla aynı dönemde Facebook’ta gerçekleştirilen Brand ve Conversion Lift çalışmaları önemli sonuçlar gösterdi:

Marka bilinirliğinde 9,9 puanlık, reklam hatırlanmasında ise 12,9 puanlık bir artış sağlandı. Sonuçlarımız EMEA bölgesi ve finansal servis sektör ortalamasının üzerinde.

Performans odaklı, uygulama indirme ve kullandırmaya yönelik kampanyalar yapmak isteyen diğer işletmelere neler önerirsiniz?

Performans odaklı yapılan dijital kampanyalarda en önemli iki metrik, satış başına maliyet (CPA) ve satış hacmi. Facebook Reklam Platformu’nun reklam alanı genişliği ve Oynanabilir Reklam modeli tam olarak bu noktada çözüm üretiyor. Trendin gerisinde kalmak istemeyen markalar bir an evvel etkileşim oranını artırabilmek için oyunlaştırılmış reklam modellerine kendilerini adapte etmeliler.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.