Oyunun kurallarını değiştiren reklamlar

Game Changers sergisi hafta sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

12.11.2013 - 15:46 | Alev Kaynak

İlk kez Cannes Lions 2013'te katılımcılarla buluşan Game Changers sergisi Brand Week Istanbul için Türkiye'de!

Tüketim toplumu, dijital çağ, düz bir dünya, mümkün olanın sanatı… Modern çağın evrimini belirleyen efsanevi kampanyalar… İlk kez geçtiğimiz Haziran ayında Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde gösterilen ve o tarihten itibaren farklı ülkelere konuk olan ‘Game Changers: The Evolution of Advertising’ sergisi İstanbul ayağında Brand Week Istanbul‘un konuğu oluyor. Reklam tarihinin kurallarını ve varsayımlarını kökünden değiştiren 37 kampanyaya yer veren sergi 17 Kasım tarihine kadar Kanyon AVM‘de ziyaret edilebiecek.

Yüzyıla damgasını vuran bir reklamcı: Bill Bernbach

‘Good taste, good art and good writing can be good selling’ anlayışıyla 1949 yılında DDB‘yi kurarak reklamcılığın seyrini değiştiren yaratıcı isim Bill Bernbach iki kampanyasıyla sergiye konuk oldu. Büyük ve hantal Amerikan arabalarının hükmettiği Amerikan otomobil pazarına, savaş sonrası pratikliğini ve gündelik estetiğini simgeleyen Volkswagen‘ın tanıtıldığı 1959 tarihli ‘Think Small’ kampanyası ve birinci olmamanın ‘daha çok çalışma’yı simgelemekten başka hiçbir kusuru olmadığı mesajını veren araç kiralama firması Avis için hazırlanan, 1962 tarihli ‘We Try Harder’ kampanyası.

Oyunun kurallarını değiştiren reklamlar

Politize olmuş bir yüzyıl

İki dünya savaşı, gençlik ve işçi hareketlerine sahne olmuş bir yüzyılda, politik kampanyalara da yaratıcılık ve pazarlamanın girmemiş olmasını düşünemezdik zaten. Margaret Thatcher‘i ilk kez siyaset dünyasına taşıyan ve liderliğini yürüttüğü Muhafazakar Parti’nin 1979 yılında İşçi Partisi’ne karşı geliştirdiği ‘Labour Isn’t Working: Britain is Better Off with the Conservatives’ kampanyası Saatchi & Saatchi imzasını taşıyor. Thatcher’in zaferiyle sonuçlanan seçimler İngiltere tarihinde kuşkusuz bir dönüm noktası ve Game Changers koleksiyonunun öne çıkan çalışmalarından.

Oyunun kurallarını değiştiren reklamlar

2011 tarihli sosyal medya kampanyası Curators of Sweden ise tarihte ilk kez bir devletin resmi Twitter hesabını her hafta halktan birinin eline teslim ederek, tarihin en büyük kamusal alanlarından birini inşa etti. Kampanyayı Volontaire ajansı gerçekleştirdi.

Oyunun kurallarını değiştiren reklamlar

Farklı düşünenlerin önü açılıyor

Tarihi 1984 kampanyasının ardından, Steve Jobs’un 1997 yılında Apple‘a dönüşüyle yaratılan Think Different reklamcılığın olduğu kadar gündelik hayatın da yönünü değiştirdi.

Bürokrasi ve kuralları takip etmenin norm olduğu düzende artık farklı düşünenler ve cesur olanların da önü açık. Bunda kuşkusuz TBWA‘in gerçekleştirdiği Apple kampanyasının payı büyük.

Sergi, 17 Kasım’a kadar Kanyon’da B2 katında.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.