MediaCat

Ormanları koruyan uçuş simülasyonu

Greenpeace Brezilya’nın uçuş simülasyon oyunu Amazon ormanlarındaki yasadışı madencilikle mücadele ediyor.

Greenpeace Brezilya’nın yakın tarihli bir çalışması, Amazon ormanlarında yasadışı madencilik nedeniyle geçtiğimiz yıl bin 409 hektarlık alanın yok olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmaya göre Yanomami, Kayapó ve Munduruku halklarının yaşam alanlarında bugüne kadar 26 bin 400 hektar yasadışı faaliyetlerden ciddi boyutlarda etkilenmiş durumda.

Bölgeyi korumak için harekete geçen Greenpeace Brezilya, gezegene dair veri ve içgörü sağlayıcısı Planet Labs PBC ve reklam ajansı AlmapBBDO ile hayata geçirdiği yeni projesinde oyun evreninden, uçuş simülasyon oyunlarından güç alıyor. Planet Labs PBC’nin uydu görüntülerini kullanan hiper-gerçekçi uçuş simülatöründe bir mod olan Flying Guardians, oyuncuların bölgedeki yasadışı madencilik ve ormansızlaştırma faaliyetlerini gözlemlemelerine olanak tanıyor. Oyunculara yağmur ormanlarının güncel uydu görüntüleri ve arazilere dair bağlamsal bilgiler de sunuluyor.

Uydu görüntüleri yıl boyunca güncellenecek. Böylelikle oyuncular yağmur ormanlarının koruma altındaki bölgeleri üzerinde uçtukları sırada görüntüleri görebilecek ve potansiyel ihlalleri tespit edip tam koordinatlarını bildirebilecek.

“Özüne hız, teknoloji ve uyarlanabilirliği alan bu inisiyatif, yeni neslin fark yaratma arzusu, oyun dünyası ve uydu teknolojisi arasındaki boşluğu dolduruyor” diyen Planet Labs Latin Amerika Direktörü Ricardo Guerra, Brezilya’da başlayan inisiyatifin küresel ölçekte genişleme potansiyeline dikkat çekiyor.

Greenpeace Brezilya Sözcüsü Jorge Dantas, “Munduruku ve Yanomami toprakları madencilik katliamıyla harap oldu. Bölge halkının canı alındı, çevre kirletildi, sıtma gibi hastalıklar kontrolden çıktı, nehirler cıvayla zehirlendi. Haritayı sürekli güncelleyen teknolojiyle her oyuncu Amazon’daki yasadışı madenciliğin yol açtığı yıkımı kendi gözleriyle görebilecek” diyerek, bölgedeki madenciliği sonlandırmak için yardım çağrısında bulunuyor.

Çevreyi koruma görevlerinde kullanılan Greenpeace uçaklarının da dahil edildiği simülasyon oyununda oyunculara Greenpeace ve Planet Labs’in faaliyetlerini aktaran ve Amazon ormanlarını koruma çağrısında bulunan radyo kanalları da yer alıyor.

Oyun flyinguardians.com adresinden indirilebiliyor ve aynı adreste inisiyatif hakkında bilgiler sunuluyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.