OPET, Dünya Çevre Günü’nü kutladı

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Maslak OPET’te düzenlenen toplantıda, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk...

10.06.2009 - 12:35 | MediaCat

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Maslak OPET’te düzenlenen toplantıda, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, istasyonun çevreci özelliklerini anlattı. “Çevre dostu yeşil istasyon” olarak tanımlanan Maslak OPET İstasyonu’nda, akaryakıtın çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve çevrenin korunması öncelikli görevler olarak benimsendi. Küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması ve bu durumla mücadele edilmesi için bireylere ve kurumlara önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Nurten Öztürk “Küresel ısınmaya neden olan karbondioksit salınımını en az seviyeye düşürmek, küresel ısınma ile mücadelede değer taşıyor. Alınacak basit önlemler arasında suyun tasarruflu tüketiminden, düzenli olarak ağaç dikimine kadar birçok uygulama var” şeklinde konuştu.

Hem Ekolojik, Hem Ekonomik

Nurten Öztürk, “Kurumsal sosyal sorumluluğumuz gereği, küresel ısınmayla mücadele etmek ve çevreyi korumaya verdiğimiz özeni pekiştirmek için şimdi de akaryakıt istasyonlarındaki çevreci uygulamalarımızı hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin en çevreci akaryakıt istasyonu olan Maslak OPET İstasyonu’nda çevre, emniyet ve kalite gibi konularda, sektörde öncü olan pek çok özelliği bir araya getirdik” diyerek, OPET’in çevreyi korumaya verdiği önemin bir kez daha altını çizdi.

İstasyonda yapılan etkinlikte, ilköğretim öğrencileri ile sohbet ederek onlara çevreyi koruma ve temizlik konularında da eğitim veren Nurten Öztürk, küresel ısınma ve dünyamıza verdiği zararların, ağaçların giderek yok olmasıyla birlikte daha da hissedilir boyutlara ulaştığını söyledi. Öztürk, doğanın dengesinin bozulmaması için yaşamın çeşitliliğini korumak, kalkınma ve çevreyi öncelikli politikalar içinde ele alarak yöremize ve dünyamıza sahip çıkmamız gerektiğini belirtti.

OPET’in “Dikmek yeterli değil, bakmak ve korumak da gerekir” felsefesi ile hareket ederek, karayolları üzerinde bulunan istasyonlar ve çevrelerinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları için damlama sistemi kurduğunu söyleyen Nurten Öztürk, öğrencilerin de bu bilince sahip olmaları için onlara saksıda çiçekler hediye etti.

Türkiye’nin ilk ve tek “ekolojik” akaryakıt istasyonu: Maslak OPET İstasyonu

Akaryakıt istasyonlarının yeşil görünümüne önem veren OPET, Maslak İstasyonu’nda da, istasyon alanın %30’unu peyzaj ve yeşil alan için ayırdı. İstasyon alanı içerisinde 5734 adet bitki dikimi gerçekleştirildi. Öte yandan tüm akaryakıt tesisatı çevreye zarar vermemek amacıyla çift katlı ve sızdırmayan borulardan imal edildi. Maddenin türüne göre ayrıştırılmış atık toplama ünitesi ise, istasyondaki çevreci yaklaşımın diğer bir örneği.

Maslak OPET İstasyonu’nda, akaryakıt buharının atmosfere karışmasını önleyen “Buhar Geri Dönüşüm Sistemi” ve özel körüklü akaryakıt tabancaları sayesinde, buhar salınımından doğacak hava kirliliğinin önüne geçiliyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu sistem ile patlama riski de ortadan kaldırılıyor.

Teknolojik anlamda da pek çok üstünlüğü bulunan akaryakıt istasyonunda, lastiğin ömrünü % 25 uzatan ve % 4 yakıt tasarrufu sağlayan, nitrojenli lastik şişirme saati bulunuyor. Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarında başka bir örneği bulunmayan çevre dostu bu sistem ile araç lastiklerine hava yerine nitrojen pompalanıyor.

İstasyondaki araç yıkama ünitesinde kurulan geri dönüşüm sisteminde ise kullanılan suyun % 75’i arıtılarak yeniden kullanılıyor. Bu işlem günlük ortalama 40 ton, yıllık ise ortalama 15.000 ton su kaybını önlüyor. Satış binası ve kanopinin yer aldığı 2.450 m2’lik alana yağan yağmur suları da arıtılarak istasyon sahasının ve peyzaj alanlarının sulanmasında kullanılıyor. Bu sistem de yılda ortalama 900 ton su kazancı sağlıyor.

2.080 m2’lik dev kanopi üzerinde bulunan 6 adet şeffaf tonoz sayesinde, güneş ışığından maksimum seviyede yararlanılıyor. Ayrıca Elektrik Tasarruf Sistemi ve ledli aydınlatmalar ile %35 oranında, tasarruflu lamba sistemi ile de % 40 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.