MediaCat

Nike’tan satışlarını artırmaya yönelik yeni hamle

Marka, satışlarındaki düşüşü uygun fiyatlı ayakkabı koleksiyonuyla toparlamayı umuyor.

Yüksek enflasyon ve artan rekabetin etkisiyle satışlarında düşüş deneyimleyen spor giyim devi Nike, uygun fiyatlı bir ayakkabı koleksiyonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Son çeyrek raporunda paylaştığı düşüşün akabinde hisseleri yüzde 20 değer kaybeden marka, yeni ayakkabılarını dünyanın dört bir yanında 100 dolar ve altı fiyat etiketleriyle satışa sunmayı planlıyor.

Nike, son yıllarda fiyatlarını rakiplerine kıyasla yüksek tutma stratejisi izliyor. En popüler modellerinden Air Jordan 1’in fiyatları bazı satış kanallarında 200 dolara kadar çıkarken, adidas’ın benzer modellerinden Samba ve Gazelle tüketiciyle 100-120 dolar aralığında bir fiyatlandırmayla buluşuyor.

Nike’ın daha uygun fiyatlı rakipleri arasında Hoka ve Roger Federer destekli On gibi markalar da yer alıyor. Truist Securities analisti Joseph Civello, “Bu, Nike’ın yakın vadede daha iyi rekabet edebileceği bir alan” diyor.

GlobalData analisti Neil Saunders ise Nike’ın uygun fiyatlı bir seri lanse etme planını, “Bu muhtemelen fiyata daha duyarlı tüketicileri güvence altına almak için bir teklif” sözleriyle yorumlarken, markanın esas sorununun inovasyon eksikliği olduğu kanaatini paylaşıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.