MediaCat

Nike’tan ırkçılık karşıtı mesaj: Don’t do it

Marka, ABD’de George Floyd’un ölümüyle yeniden alevlenen ırkçılık sorununa karşı farkındalık yaratmak için ikonik logosunu değiştirdiği bir video yayınladı.

Nike’tan ırkçılık karşıtı mesaj: Don’t do it

25 Mayıs’ta Minnesota’da polis şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren George Floyd’un son dakikalarının yer aldığı videonun yayınlanmasını takiben ülke genelinde protestolar gerçekleşmiş, Minnesota’da OHAL ilan edilmişti.

Floyd’un, dizini boğazına dayayan polise, canının yandığını ve nefes alamadığını söylediği videonun etkileri hâlâ sürerken, Nike, ülkede yeniden alevlenen ırkçılık tartışmalarını odağına alan bir mesaj paylaştı.

2018’de, sloganı Just Do It’in 30’uncu yılında Colin Kaepernick’in yer aldığı ilanıyla ırkçılık karşısında duran Nike, George Foyd’un ölümünün ardından ikonik sloganını “(For once) Don’t do it” olarak değiştirdiği bir video yayınlayarak herkesi ABD’de bir ırkçılık sorunu olduğunu ve bu sorunun herkesin hayatını etkilediğini kabul etmeye çağırdı.

Nike olarak tarihleri boyunca bağnazlık, nefret ve eşitsizliğin tüm biçimlerine karşı durduklarını belirten marka, “Don’t do it” videosu hakkında CNN Saturday’e şu açıklamada bulundu:

“Bu film aracılığıyla toplumumuzdaki derin bir soruna karşı harekete geçmeye ilham verecek bir katalizör görevi görmeyi ve insanları daha güzel bir gelecek inşa edilmesine katkı sağlamaları için teşvik etmeyi umuyoruz.”

Nike’ın mesajına markanın videosunu paylaşarak destek olan Adidas da ilerlemenin ve değişimin tek yolunun birliktelikten geçtiğini söyleyerek rakibinin yanında durdu.


Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.