MediaCat

Netflix CEO’sundan ayrılık kararı

Netflix’in eş CEO’luğunu üstlenen Reed Hastings görevi bırakıyor.

Netflix CEO’sundan ayrılık kararı

Netflix’in kurucuları arasında yer alan ve şirketin eş CEO’luğunu üstlenen Reed Hastings görevinden ayrılıyor. Ayrılığın ardından şirket yönetimini 2020’den bu yana görevi Hastings’le paylaşan Ted Sarandos’la birlikte son olarak şirketin COO’su (Chief Operating Officer) olarak görev yapan Greg Peters üstlenecek.

Şirket, 2022’nin son çeyreğine ilişkin verilerini de Hastings’in ayrılığının duyurulduğu toplantıda açıkladı. Platformun yeni abone sayısının beklentileri aştığı duyurulsa da son üç aylık gelir artışı beklendiği kadar kötü oldu: 2021’in son çeyreğindeki yüzde 16’ya kıyasla yüzde 1,9.

Hastings, ayrılığına dair, “Covid ve sektörümüzdeki zorlukların beraberinde getirdiği süreç bir anlamda ateşle vaftizdi. Ancak her iki durum da Netflix’i geliştirmek ve gelirlerini yeniden artırmak üzere atılan adımlarla çok iyi yönetildi. Dolayısıyla yönetim kurulu ve ben, görevimi tamamlama vaktimin geldiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Hastings’in ayrılık duyurusunun ardından Netflix’in hisse senedi fiyatı mesai sonrası işlemlerde yüzde 5’ten fazla yükseldi. Öte yandan, 12 ay öncesiyle kıyaslandığında yüzde 35’ten fazla düşüş sergilediğini de belirtmek gerek.

Netflix’in CEO koltuğunda yaklaşık 25 senedir oturan Hastings, şirketle bağlarını tamamen koparmayacak. Bunun yerine, Jeff Bezos’un 2021’de Amazon’da ve Bill Gates’in 2000’de Microsoft’ta yaptığı gibi, şirketin yönetim kurulunda yönetici başkan pozisyonuna geçecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.