MediaCat

Neden akıllı telefon kullanıyoruz?

Our Mobile Planet Araştırması’na göre; Türkiye nüfusunun %14’ü akıllı telefon sahibi.

Neden akıllı telefon kullanıyoruz?

Mobil kullanıcı ve mobil kullanımı hakkında bilgi edinmek amacıyla Google, Ipsos ve MMA (Mobile Marketing Association – Mobil Pazarlama Birliği) ortaklığında global olarak yürütülen Our Mobile Planet Araştırması, ülkeler arası karşılaştırmalı veriler sunuyor. Araştırma mobil kullanımı daha iyi anlayabilmek için, mobil araştırma ve satın alma eğilimlerinin yanı sıra, arama, video, sosyal alanlar ve e-posta davranışı konularında da ayrıntılı bilgiler veriyor.

Our Mobile Planet Araştırması’na göre; Türkiye nüfusunun %14′ü akıllı telefon sahibi. Akıllı telefon sahiplerinin %71′i ise 1 yıldan daha kısa süredir akıllı telefon kullanıyor. Peki Türk tüketicisi akıllı telefonlarını hangi durumlarda ne için kullandığını ifade ediyor?

Aşağıdaki tabloda Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının farklı durumlar ve farklı amaçlar içeren çeşitli önermelere ne derece katıldıklarını görüyoruz.

“Akıllı telefonumu, otobüs veya tren beklerken gibi anlarda zaman geçirmek açısından kullanışlı buluyorum.”

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının %62′si akıllı telefonlarını toplu taşıma araçlarını beklerken zaman geçirmek açısından kullandıklarını belirtiyor. Türkiye’deki kadın kullanıcıların bu ifadeye katılma oranı %66 iken erkeklerde bu oran %60. Yaş kırılımına bakıldığında ise 30-49 yaş arasındaki akıllı telefon kullanıcıları, 18-29 yaş arası kullanıcılardan daha yüksek oranda bu ifadeye katılmaktalar.

“Bilgisayarın karşısında değilsem bilgi edinmek için akıllı telefonumu kullanıyorum.”

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının %61′i akıllı telefonlarını bilgisayarın karşısında olmadıkları zaman bilgi edinmek amaçlı kullandıklarını ifade ediyorlar. Kadın kullanıcıların %67′si bu ifadeye katılırken erkeklerde bu oran %56.

“Modern bir insanım ve internete bir çeşit aksesuar olarak mobil üzerinden erişebilmeliyim.”

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının %58′si akıllı telefonlarını internete erişebildikleri bir aksesuar olarak görmekte ve kendilerini modern bir insan olarak tanımlamaktalar. Kadın kullanıcıların %61′i bu ifadeye katılırken erkeklerde bu oran %56′ya düşmekte.

“Akıllı telefonum acil cevaba ihtiyaç duyduğumda sorularımın cevaplarını bana sunuyor.”

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının yarısından fazlası ise acil cevaba ihtiyacı olduğu soruların cevaplarını hızlı bir şekilde akıllı telefonları üzerinden aldıklarını ifade etmekte.

Araştırma Hakkında: Bu çalışma; mobil kullanıcı ve mobil kullanım hakkında bilgi edinmek amacıyla Google, Ipsos ve MMA (Mobile Marketing Association – Mobil Pazarlama Birliği) ortaklığında yürütülen global araştırmalar bütünüdür. Mobil kullanımı daha iyi anlayabilmek için Our Mobile Planet sitesi, mobil araştırma ve satın alma eğiliminin yanı sıra arama, video, sosyal alanlar ve e-posta davranışı konularında ayrıntılı bilgi verir.

(Kaynak: SMG Connected)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.