Müşterilerine Twitter’dan ayar veren marka

Tesco Mobile’ın alışılmadık sosyal medya stratejisi alışılmadık başarı yakaladı.

06.02.2014 - 15:42 | Ozan Mert

Tesco Mobile, İngiltere’nin dev süpermarket zinciri Tesco tarafından işletilen bir mobil sanal ağ operatörü. Ama türdeşlerinden farklı olarak Tesco Mobile sosyal medyayı bir çağrı merkezi gibi kullanmıyor. Tam tersine, kendi hakkındaki çok bilmiş yorumlara lafı gediğine oturtan tweet’lerle karşılık vermek için kullanıyor.

Şu günlerde özellikle ABD’de mizah yoluyla sosyal medyada prim yapmaya, genç tüketicilerin mizah duygusuna hitap etmeye çalışan birçok marka var. Fakat üretilen şey çoğunlukla yavanlıktan öteye geçemiyor. Tesco Mobile ise görünüşe bakılırsa ayarı tutturmayı başarmış. Üstelik ona buna bulaşmak gibi oldukça riskli bir yoldan giderek. Şurada Tesco Mobile’ın, kendisini mention eden bir Twitter kullanıcısı ile karşılıklı tweet’leşme şeklinde başlayan, sonra başka markaların Twitter hesaplarının da işin içine dahil olduğu dallı budaklı bir sohbete dönüşen süreci ne kadar ustaca yönettiğini görebilirsiniz.

Geçtiğimiz Haziran ayında başlayan ‘#nojoke’ kampanyası, yapılan her uygulamanın ardından gelen binlerce retweet’ten de anlaşılacağı gibi, büyük bir buzz yaratmakla kalmamış. 2013’te Tesco Mobile’ın abone sayısı 3.5 milyondan 4 milyon kişiye yükselmiş.

Markanın Twitter hesabı müşteri hizmetlerinin içinde oluşturulmuş ve yirmili yaşlarındaki on bir kişiden oluşan bir takıma emanetmiş. Kampanya başlamadan önce bu takım kısa bir bilgilendirme sürecinden geçmiş. Hangi tweet’lere yönelik makara yapılacağı, insanların maksadının nasıl doğru okunacağı, hangi çizgilerin aşılmayacağı, kimlere bulaşılmayacağı, vs., burada etraflıca konuşulmuş. Herhangi bir yanlış anlaşılma durumunda derhal gerekli özürlerin dilenmesi bir ilke olarak saptanmış.

Tesco Mobile’ın dijital pazarlama müdürü takımına güvendiğini ve bu güven ilişkisinin işlerin doğru yürümesinin arkasındaki temel etmen olduğunu belirtiyor. İşlerin doğru yürüdüğü de ortada. Kampanyanın başladığı tarihten bu yana markanın Twitter hesabını takip edenlerin sayısı yüzde 700 büyümüş.

Kaynak: Digiday

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.