Dünyanın ilk internet sitesi 25 yaşında

Mucidine göre internetin 3 büyük sorunu

Sir Tim Berners-Lee internetin en kritik üç sorununu paylaştı.

13.03.2017 - 15:40 | Haluk Kasarcı

İngiliz bilgisayar bilimci Tim Berners-Lee 12 Mart 1989 tarihinde CERN’deki iş arkadaşlarıyla paylaşmak üzere bir doküman hazırlamış ve “Information Management: A Proposal” başlıklı bu belge, bugün adına internet dediğimiz yapının temelini oluşturmuştu. O tarihte 33 yaşında olan Berners-Lee’nin önerisinin üzerinden dün itibarıyla 28 yıl geçmiş oldu.

World Wide Web’in mucidi ve isim babası Sir Berners-Lee, yıldönümüne özel olarak kaleme aldığı bir mektupla “tüm insanlığa fayda sağlayacak eşitleyici bir platform” olmasını hayal ettiği internetin bugününe damga vuran üç büyük soruna işaret ediyor.

  • Kişisel verilerimizin kontrolünü kaybettik.
  • Dezenformasyonun internette yayılması oldukça kolaylaştı.
  • Online siyasi iletişim şeffaflık gerektiriyor.

Sir Berners-Lee mektubunda “Web şirketleriyle birlikte çalışarak veri kontrolü konusunda insanların elini yeniden güçlendirmeliyiz. Hükumetlerin gözetleme yasalarının kapsamını genişletme hamlelerine karşı mücadele etmeli, ayrıca Google ve Facebook gibi eşik bekçilerini dezenformasyon konusundaki çabalarını artırmaları konusunda daha da sıkıştırmalıyız” ifadelerine yer veriyor.

Başında bulunduğu World Wide Web Foundation’ın önümüzdeki beş yılda tüm bu sorunlar konusunda çözüm arayışında olacağının altını çizen Sir Berners-Lee, “Web’i ben icat etmiş olabilirim ama onun bugünkü haline gelmesinde hepinizin emeği var. Şimdi ise herkesin görmek istediği web’i oluşturmak için birlikte çalışma zamanı” sözleriyle tüm dünyaya çağrıda bulunuyor.

Kaynak: Slashdot

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.