Mondelez’den ödüllü uygulama: Kasaba Pazarları

Mondelēz, bayrama bir hafta kala 250 pazarda hayata geçirilen Kasaba Pazarları projesiyle Türkiye’nin pek çok kasabasında günde ortalama 150-200 kilogram şeker satmayı başardı.
18.06.2018 - 13:35

Semt pazarları, genelde marka yöneticilerinin içgörü yakaladıkları yerlerdir. Pek çok yönetici bu amaçla, tıpkı ev ziyaretleri gibi, pazarları da ziyaret eder. Pazar ziyaretleriyle ilgili yöneticilerden pek çok hikâye dinlemiştim. Ancak ilk kez bir marka yöneticisinin “pazarcı” olarak deneyimlerini dinledim.

Bu yıl bayram öncesi Mondelēz Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz ve Mondelēz Türkiye ekibi için oldukça hareketli geçti. Çünkü global markaların yerel uygulamalarına örnek olabilecek “Kasaba Pazarları” projesini hayata geçirdiler.

Bayrama bir hafta kala toplam 250 pazarda, ortalama 2,5 kez şeker standı kurduklarını belirten İhsan Karagöz, işe Tosya Pazarı ile başladıklarını söylüyor. Türkiye’nin pek çok kasabasında kurulan pazarlarda stant başına günde ortalama 150-200 kg şeker satmış Mondelēz ekibi.

Şeker pazarı

Türkiye’de şeker satışlarının hemen hemen tamamı senenin iki haftasında gerçekleşiyor: Şeker Bayramı ve Kurban Bayramı’ndan önceki iki hafta. Planlama ve üretim bir yıl alsa da satışlar sadece iki hafta sürüyor.

Ülkemizde yılda -çay şekeri hariç-12 bin ton şeker satılıyor. Toplam 5,5 milyar adet. 300 milyon TL’lik toplam pazarın 180 milyon TL’si Kent markasına ait.

Şeker tüketiminde Avrupa’da 18’inci sırada yer alıyoruz. Yılda kişi başı 2,1 kg şeker tüketiliyor. Üretimin önemli bir bölümü ise Kent markasını satın alan Mondelēz tarafından gerçekleştiriliyor.

Mondelēz’in isim hikâyesi

Monde, dünya demek. Delēz ise, lezzet. Dünyanın lezzeti anlamına geliyor Mondelēz. Gıda devi Kraft çeşitli satınalmalar ve birleşmelerden sonra beş yıl önce bazı markalarını başka bir şirket altında toplamaya karar vermiş. Kraft yöneticileri dünyadaki ekiplerden isim önerileri istemişler. İki farklı ülkeden gelen Mondelēz, yeni şirketin ismi olmuş.

Mondelēz’in dünyadaki en büyük sakız ve şeker fabrikası Gebze’de. Yurtdışında satılan pek çok marka da Gebze’de üretiliyor. Türkiye Mondelēz’in yıllık cirosunun üçte biri ihracattan geliyor. İhracatta bir numaralı ülke ise Amerika Birleşik Devletleri. Listenin devamında İngiltere, Polonya, İspanya ve Hollanda geliyor.

Kasaba Pazarları projesi Mondelēz’e sadece ciro kazandırmakla kalmadı, arka arkaya pek çok ödül de getirdi. İhsan Karagöz, Fearless Marketing ödülü ve Stevie ödülünü kazandıklarını belirtiyor.

Semt pazarları ve pazarcılar pek çok markaya ilham vermeye, içgörü sağlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.