MediaCat

Meta’dan herkesin aynı dili konuştuğu bir dünya hayali

Meta, yapay zekâ destekli ve gerçek zamanlı bir çeviri sistemi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Meta’dan herkesin aynı dili konuştuğu bir dünya hayali

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, farklı milletlerden insanların birbirleriyle daha kolay iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla yeni bir yapay zekâ destekli çeviri sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Şirketin metaverse planlarına da hizmet etmesi beklenen proje hakkında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Herhangi biriyle herhangi bir dilde iletişim kurma yeteneği insanların hep hayalini kurduğu bir süper güç olmuştur ve yapay zekâ bunu yaşamlarımız içinde sunacak” açıklamasında bulundu.

İngilizce, Mandarin ve İspanyolca gibi yaygın olarak konuşulan dillerin mevcut çeviri araçlarıyla başarılı bir şekilde çevrilebilmesine rağmen dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin bu sistemler tarafından kapsanan dilleri konuşmadığını belirten Meta, iki özel proje vasıtasıyla yeni makine öğrenimi teknikleri uygulayarak hem bu zorluğun üstesinden gelmeyi hem de farklı diller konuşan tüm insanlar arasındaki iletişim süreçlerini yeni baştan inşa etmeyi hedefliyor.

Meta’nın No Languages Left Behind (Hiçbir Dil Geride Kalmasın) adını alan ilk projesi, bir dili daha az örnekle çevirmeyi öğrenebilen yapay zekâ modelleri oluşturmaya; ikinci projesi Universal Speech Translator (Evrensel Konuşma Tercümanı) ise konuşmaları yazılı bir bileşene ihtiyaç duymadan, gerçek zamanlı olarak çeviren sistemler oluşturmaya hizmet edecek.

Meta, bu tür bir teknolojinin milyonlarca insan için temel iletişim aracına dönüşebileceğini ve dünya çapındaki ürünlerine büyük ölçüde fayda sağlayabileceğini öngörüyor. Başka bir deyişle, evrensel bir çeviri aracı geliştirerek hem insani hem de ticari fayda yaratmayı hedefliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.