Mercedes’ten Dalay Lama paylaşımı için özür

Marka, Instagram'ın yasak olduğu Çin'den Instagram paylaşımı için özür diledi.

07.02.2018 - 13:37 | Sencer Uçar

Mercedes'ten Dalay Lama paylaşımı için özür

Instagram hesabı aracılığıyla yaptığı bir paylaşımda Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama’nın bir sözüne yer veren Mercedes-Benz, Çin’den gelen tepkiler üzerine mikroblog platformu Weibo üzerinden özür dilemek zorunda kaldı.

Markanın özür dilemesine yol açan paylaşımda, sahilde lüks bir otomobil fotoğrafının üzerinde Dalay Lama’nın “Olaylara tüm açılardan bak, böylece daha açık olacaksın” sözü yer alıyordu. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ayrılıkçı olarak nitelendirilen Dalay Lama’nın sözünün yer aldığı paylaşım kısa süre sonra silinmişti.

Mercedes’in Weibo üzerinden yaptığı özür açıklamasında “Bu paylaşımın, Çinli çalışma arkadaşlarımız da dahil olmak üzere Çinlileri ne kadar üzdüğünün farkındayız. Bu yüzden de tüm kalbimizle özürlerimizi sunarız” satırlarına yer verildi. Açıklamada Dalay Lama ismi ise geçirilmedi.

Konuya dair ilginç bir nokta ise Çin Halk Cumhuriyeti’nde Instagram’a erişimin engellenmiş olması. Çin Halk Cumhuriyeti’nde Instagram’ın yanı sıra Twitter, Facebook ve Google servislerinin birçoğuna erişim engeli bulunuyor.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.