MediaCat

MediaCat’ten yeni kitap ‘Nasıl zengin olamadım’

Hakan Okay, satış ve pazarlama alanındaki tecrübelerini renkli bir üslupla kaleme alıyor.

MediaCat’ten yeni kitap ‘Nasıl zengin olamadım’

“Satıcı ve pazarlamacıların anıları az çok avcıların anılarına benzer, içinde biraz abartma olmazsa,  hikâyelerin tadı olmaz! Özellikle satıcılar, konuşmayı severler ve meslekleri gereği, satmış oldukları ürün veya hizmetleri biraz da süsleyerek anlatırlar. Mesleki becerileri sayesinde, anlatımları renklidir ve hikâyeleri keyifle dinlenir. Güzel bir olay yaşamışlarsa, bunu daha da ballandırılarak anlatırlar; aksine kötü veya başarısız bir olay yaşamışlarsa da, bunu neredeyse bir felâket gibi dile getirirler.  Pazarlamada çok kullanılan ‘80’e 20’ kuralı, satıcı veya pazarlamacıların öykülerinde de geçerli sayılabilir; yani anlatılan öykülerin %80’i gerçek, %20’si hayal veya süsleme diyebiliriz. Tabii; ben de satış ve pazarlama kökenli biri olarak,  aynı oranı ister istemez bu öykü kitabıma taşımış olabilirim. Eğer bunu yapmayıp, başımdan geçen hikâyeleri dümdüz kaleme alsaydım; okunması sıkıcı bir kitap ortaya çıkardı.” diye anlatıyor Hakan Okay Nasıl Zengin Olamadım adlı yeni kitabının önsözünde…

Daha önce yayınlamış olduğu iki kitaptan herhangi birini okumamış veya konudan uzak okurları bir konuda aydınlatmakta fayda görüyor:

“Dikkat ederseniz; daha ilk cümlede ‘Satıcı’ ve ‘Pazarlamacı’ları birbirinden ayırdım, çünkü her ikisi de birbirinden farklı işler yapan, ama çoğunlukla birbirine karıştırılan ve genellikle de aynı olduğu sanılan, iki ayrı meslektir. Tabii ki, bazı yaptıkları ortak işler vardır, ama kaba hatlarıyla ifade etmek gerekirse; pazarlamacı ürünü ortaya çıkarır, satıcı da bu ürünü satar, yani bu iki iş birbirini tamamlamaktadır. Bu kitabın ana konusu satışla pazarlamanın farkını ortaya koymak olmadığı için, daha fazla ayrıntılara değinmeyeceğim; arzu edenler bu konuda yayınlanmış olan değerli kaynaklara göz atabilirler. Ben de daha önce yayınlanmış olan kitaplarımda bu konular hakkında genişçe bilgiler vermiştim.”

Nasıl Zengin Olamadım bir öykü kitabı. Okay’ın meslek hayatında bilfiil yaşadığı deneyimleri konu alan öykülerden bir demet. Hemen hepsi farklı zamanlarda ve doğal olarak farklı olanakların ve olanaksızlıkların bulunduğu dönemlerde geçiyor ve bu nedenle bugünden bakınca çoğu komik, bazıları trajikomik anekdotlardan oluşuyor.

Okay bu noktayı şöyle özetliyor: “Tabii ki, bu olayları yaşamış olduğum tarihteki şartları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Şimdilerde elimizin altında teknolojinin nimetleri varken, benim zamanında yaşamış olduğum olayların bazılarını yaşamanız neredeyse imkânsızdır. Ancak değişmeyen de bazı şeyler var. Özellikle gelenek ve göreneklerimizden bazıları aynen varlığını koruduğu gibi, bazıları ise sanal ortama taşınmıştır. Örneğin, bayramlarda ziyaretler çok azaldı, yerini sms’lere bıraktı.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.