MediaCat

MediaCat iki farklı kapakla raflarda

MediaCat Mart sayısını toplumsal cinsiyet eşitliğine adıyor.

MediaCat iki farklı kapakla raflarda

Söz bitti, eşitlik zamanı! Aslında bu cümle, sektörün yıllardır “sözcüklerle mücadele” verdiği cinsiyet eşitliği meselesinin durumunu özetliyor. Kısacası artık harekete geçme zamanı!

MediaCat Mart sayısı için medya, ajanslar, reklamverenler ve dernekler gibi sektörün tüm paydaşlarını yanına alarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini konusunda neler yapılması gerektiğini enine boyuna tartıştı. Üstelik bu özel sayı için Publicis İstanbul ve Ogilvy İstanbul iki farklı kapak tasarladı. Bu iki tasarım Mart boyunca raflarda olacak.

Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi

Toplumsal ve ekonomik kalkınma için ortadan kalkması elzem olan cinsiyet eşitsizliği, küreselde ve yerelde çarpıcı veriler ortaya koymaya devam ediyor. Bizim karnemizde ise değişen pek bir şey yok gibi gözüküyor. Bu dosyada, global ve yerel verilerle karşılaştırmalı olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinde nerede olduğumuzu ve ne kadar yol kat etmemiz gerektiğini bulacaksınız.

Modada eşitlik mücadelesi

Tüketicisi ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan pırıltılı moda dünyasının iç dinamiklerine yön veren, Vogue dergisi eski genel yayın yönetmeni Seda Domaniç, Elle Genel Yayın Yönetmeni Zeynep Üner ve uzun dönem moda yazarlığı yapmış olan Aslı Barış, sektörün dünü ve bugününü değerlendirmek üzere buluştu. Üç değerli isim toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda samimi isek, nelerin değişmesi gerektiğini konuştu.

Neden Önemli: Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Neden Önemli serisi, bu ayki konusu itibarıyla serinin adını iyiden iyiye retorik hale getiriyor. “Reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği neden önemli?” sorusu 2020 itibarıyla kolaylıkla cevaplanabilir ancak hâlâ bu cevapların altını kalın çizgilerle çizmekte fayda var. Meseleyi; Professional Women’s Network Başkanı Aylin Satun Olsun, TurkishWIN & BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, RVD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura ve RD Başkanı/Concept Ajans Başkanı Volkan İkiler’le birlikte tartıştık.

Yaratıcı endüstride kadın olmak

Türkiye’de kreatif ajanslarda yüzde 10’la temsil edilen kadın yöneticilerin altısıyla bir araya geldik. Kişisel hikâyelerini, kariyerlerinde karşılaştıkları bariyerleri, kendilerinden sonra gelen kadın reklamcılar için tavsiyelerini dinledik.

VMLY&R İstanbul ECD’si Ayşe Aydın, Rafineri Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Ayşe Bali, Ogilvy Head of Customer Engagement & Commerce Burçak Günsev, TBWA\Istanbul CCO’su İlkay Gürpınar, TWBA\Istanbul Design Community Tasarım Direktörü Özge Güven ve Rabarba Ajans Başkan Yardımcısı ve Kreatif Grup Başkanı Pemra Açıktan bizler ve tüm sektör için bir de cinsiyet eşitliği manifestosu yazdılar.

“Kadın girişimciliği ciddi bir potansiyel”

Hem devlet hem de özel sektör, kadın girişimciliğinin genç işsizliği konusunda yaşadığımız soruna merhem olabileceğinin farkında olmayabilir mi? Bu alanda halihazırda atılan adımları faydalı bulsa da yetersiz gören ekonomist Özlem Derici Şengül ile buluştuk.

Yükselen kadın muhabirler

Türkiye’de medya, erkeklerin domine ettiği bir sektör. Kamuoyunu doğru bilgilendirme hassasiyetiyle hareket eden, konfor alanı nedir bilmeden, herkesin kaçtığı sıcak noktalara koşar adım giden kadın muhabirler ise seslerini daha fazla duyurmayı hak ediyorlar. Son dönemin yükselen kadın muhabirlerini, televizyoncu ve yayın yönetmenlerinin görüşlerine başvurarak derledik.

Kadın sorunlarına farklı bakan 4 göz

Kadın tasarımcıların son dönemdeki üretimleri, erkek perspektiflerinin baskın olduğu alanlarda, kadın problemlerine üretilen tasarım çözümlerinin ne denli verimsiz olduğunu ortaya koyuyor. Görülmeyeni görünür, konuşulmayanı konuşulur kılmak için, son dönemde tasarımlarında kadına bakış açılarıyla dikkat çeken kadın tasarımcıların peşinden gittik.

Bu sayıda ayrıca…

CMO’ların kulağına küpe trendler

Bu sayıda ayrıca FikriMühim’in MediaCat için yaptığı araştırmayla Türkiye’nin belgesele olan düşkünlüğünün rakamlara nasıl yansıdığını okuyacak ve İstanbul’u bekleyen büyük depremin konuk piyasasında ve kiralarda nasıl bir çalkalanmaya sebep olduğunu bulacaksınız. Wunderman Thompson Strateji Direktörü Berkant Avcı’nın sunumundan süzülen Future100 trendlerinin neler söylediği ve pazarlamacıların bu trendlere nasıl karşılık vermesi gerektiğini de örnek vakalarla Mart sayısında.

Eşitlikçi ve “sürdürülebilir” bir dünya için

MediaCat’in özel içeriklerle dolu bu sayısına, başka özel bir meselenin -sürdürülebilirliğin- alt başlıklarını ele alan bir ek de eşlik ediyor. Sürdürülebilirlik ekinde, sorumlu üretim ve sorumlu tüketim anlayışlarıyla gezegene nasıl faydalar sağlayabileceğimizi, kucağımızdaki yeni bir sorun olarak e-atıkları, iç mekân hava kalitesinin ne kadar farkında olduğumuzu ve gezegen için sanat yapanların hikâyelerini bulacaksınız.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.