Türkiye’nin Lovemark’ları

Tüketicilerin gönlünde yatan markaları belirleyen ve bu yıl 13'üncü kez hayata geçirilen Türkiye'nin Lovemark’ları araştırması, 2020 sonuçlarıyla karşınızda.

02.10.2020 - 16:34 | MediaCat

2007 yılında ilk kez gerçekleştirilen, 2009’dan bu yana ise aralıksız olarak her yıl yinelediğimiz Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması, her kategoriden marka için devasa bir meydan okuma olarak geçen 2020 sonuçlarıyla karşınızda.

Kategorilerdeki lovemark’ları akla ilk gelen marka olma, yakınlık duyma, beklenti ve ihtiyaçları karşılama ve asla vazgeçilemeyecek kadar sevilme soru seti üzerinden ortaya koyan araştırmada bu yıl da hem liderleri hem de kategorinin en sevileni olma unvanını zorlayan markaları kıymetli içgörüler bekliyor.

İyi tecrübelerle bezeli bir ağ

Özlem Bulut Sönmezyalçın
Ipsos Marka Sağlığı Takibi ve Sosyal Dinleme Analizleri Hizmet Birimleri Lideri

Lovemark olma yolculuğu markalar için tüketicileri anlamaktan geçiyor. Tüketici tam olarak ne istiyor ve neden istiyor, bu soruyu iyi anlamak ilk adım. Devamı ise tüketiciye arzuladığı deneyimi yaşatmak. Arzulanan deneyimi yaşatan markalar da tüketicinin kalbini, sevgi ve saygısını kazanıyor. Sadece o markayı deneyimleyen kişiler bazında değil daha geniş bir kitle içinde adından söz ettiriyor ve erişimini böyle genişletiyor.

Bahsettiğimiz deneyimi biraz detaylandıralım. Adı üzerinde markalara duyulan aşk bu. İlk karşılaşma elbette önemli. Nerede gördük markayı ilk olarak, ne söylüyordu o esnada, markanın bu duruşu bizi nasıl hissettirdi? Bu ilk karşılaşma daha sonraki bir buluşma için adım attıracak motivasyonu sağladı mı? Marka yöneticileri hem marka vaadini hem mecra ilişkisini titizlikle yönetmeli.

Arzulanan vaat, doğru mecrada sunuldu ise biz o ürüne – hizmete yöneliyoruz ve pazar faktörleri iyi yönetiliyorsa tecrübe ediyoruz. Sezgilerden sonra şimdi somut faktörler, performans devreye giriyor. Ürün – hizmet özellikleri tam aradığımız gibi olmalı. Ama daha önemlisi bizi iyi hissettirmeli.

Markalar bütün bileşenleriyle zihinlerde

Tüketici zihninde marka ağı oluşmaya başlıyor. Markanın söyledikleri, markaya dair söylenenler, markanın bulunduğu yer, markayı kullanan kişiler, olduğu raf, yan yana durduğu diğer markalar… Bizler markayı düşündüğümüzde aklımızda sadece adı, logosu, son reklamı değil; tüm bu ağ bütün bileşenleriyle beliriyor zihnimizde. İşte Lovemark olan markalar bu ağı iyi tecrübelerle donatanlar.

Biz araştırmacılar başlangıç anından itibaren, tüketicinin sesini markalara ulaştırarak yön göstermeye çalışıyoruz. Bu çalışmada adı geçen birçok Lovemark da markalarını düzenli olarak marka sağlığı araştırmalarıyla izliyor. Tüketici zihninde nasıl akla geliyorum, kaçıncı sıradayım, deneyim piramidinde rakiplerime göre konumum neresi, tüketicim beni kendine ne kadar yakın buluyor, bahsedilen kocaman marka ağında neler var, sorularının yanıtlarını takip ediyor.

Tüm bu mecralar, tüm bu deneyim aşamaları, tüm bu marka ağını samimiyetle, güçlü bir şekilde yöneten markalar bu raporda adı geçen Lovamark’lar.

2020’de tüketicinin kalbini kazanarak Lovemark olmayı hak etmiş markalarımızı tebrik ediyoruz ve tüm sektörün merakla beklediği sonuçlarla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Türkiye’nin Lovemark’ları 2020

 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Cam Eşya: Paşabahçe
 • Çamaşır Deterjanı: OMO
 • Dijital TV Platformu: Netflix
 • Diş Macunu: Colgate
 • El Kremi: Arko Nem
 • Havayolu Şirketi: Türk Hava Yolları
 • Kahve: Nescafé
 • Kişisel Bakım Marketi: Gratis
 • Online Alışveriş Sitesi: Trendyol
 • Sosyal Medya Platformu: Instagram
 • Spor Ayakkabı: adidas
 • Şampuan: Elidor
 • Tıraş Bıçağı: Gillette
 • TV Kanalı: FOX

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması MediaCat önderliğinde, Ipsos tarafından hayata geçirilmiştir. Araştırma sahası 2020 yılında Şubat – Haziran ayları arasında; Türkiye temsili, 15 – 55 yaş arası, kadın erkek dağılımı eşit 2 bin kişinin katılımıyla CATI ve CAWI yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

2016’da yenilenen Lovemark analiz yaklaşımında olduğu gibi bu yıl da markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınıp Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) yaklaşımı kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Sırada: MediaCat Lovemarks 2020 Spor Ayakkabı – adidas

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.